středa, 30 leden 2019 07:25

FOK pozval mistra hoboje Albrechta Mayera

Autorka:

„Nemělo by se plýtvat tituly, ale Albrecht Mayer je král hoboje.“

„O hoboji se říká, že je svým tónem nejblíž zvuku lidskému hlasu.“

„Pozvání Albrechta Mayera navazuje na pravidelnou spolupráci s Berlínskými filharmoniky.“

 

AlbrechtMayercKlausWeddig

 

První hobojista Berlínských filharmoniků, uznávaný sólista i vyhledávaný komorní hráč ALBRECHT MAYER vystoupí ve středu a ve čtvrtek v pražském Obecním domě spolu se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK a pod taktovkou Tomáše Braunera, který zaskočí za nemocného šéfdirigenta Pietari Inkinena. Pražskému publiku zahraje 30. a 31. ledna napřed hobojový koncert Ralpha Vaughana Williamse a také skladbu Náhrobek Couperinův Maurice Ravela. Dílo bylo upraveno Joachimem Schmeisserem právě pro Albrechta Mayera a smyčcový orchestr a v této verzi zazní v Česku vůbec poprvé. Třetím bodem v programu pak bude Pastorální symfonie Ludwiga van Beethovena.

Koncert pro hoboj napsal Ralph Vaughan Williams v letech 1943–44 pro hobojistu Léona Goossense, rodáka z britského Liverpoolu (1897–1988). Šéfdirigent FOK Pietari Inkinen vnímá Williamse jako mistra působivé instrumentace a rozlehlých, zpěvných melodických oblouků: „Tato skladba má takový lyrický, pastorální nádech a skvěle se doplňuje právě s Beethovenovou Pastorální symfonií, kterou budeme hrát ve druhé polovině večera,“ uvedl. „Ani spojení s Ravelem není náhodné, protože Williams u něj chvíli studoval a čerpal od něj inspiraci,“ dodal.

 

 

O hoboji se říká, že je svým tónem nejblíž zvuku lidskému hlasu. Možná proto je Albrecht Mayer (narodil se v roce 1965 v německém Erlangenu), který strávil dětství jako chrámový zpěvák v bamberské katedrále, špičkou mezi hobojisty. V Bamberku u tamních symfoniků také zahájil svoji profesní dráhu jako první hobojista v roce 1990.

Albrechta Mayera provází jeden úspěch za druhým. Loni například získal už potřetí titul Instrumentalista roku, tentokrát za své nové album Tesori D’Italia v německé soutěži Opus Klassik. Dramaturg pražských symfoniků Martin Rudovský na jeho adresu dodává: „Nemělo by se plýtvat tituly, ale Albrecht Mayer je král hoboje. Vždyť se stal prvním hobojistou Berlínských filharmoniků už na počátku své kariéry v roce 1992 a třímá žezlo z grenadilly dodnes. Oba večery s FOK přitom nemůžou nést jiný přídomek než Pastorální. Omámeni pastýřskou hrou budeme totiž putovat pastvinami francouzskými, anglickými a německými a vdechovat z roztodivných květů, které může vykouzlit jen hoboj. Pozvání Albrechta Mayera k orchestru navazuje na pravidelnou spolupráci s Berlínskými filharmoniky, kterou inicioval Pietari Inkinen. V rámci ní už sezóny FOK obohatili houslista Daishin Kashimoto, kontrabasista Janne Saksala nebo flétnista Matthieu Gauci-Ancelin."

 

cas3r2466849

 

Foto: Nguyen Phuong Thao, Klaus Weddig, Jan Kolman

Veronika Paroulková

Vyrostla v hudebně výtvarné rodině. Vystudovala Právnickou fakultu UK, zpěv na Konzervatoři J. Ježka a soukromě hru na klavír a klarinet. Od 17 let se věnuje moderování a působí za mikrofonem nebo před televizní kamerou bez přestávky dodnes. Pracovala jako moderátorka na Classic FM (dnes Classic Praha), moderátorka zpravodajství v Radiu City, v ČRo Region a Radiožurnálu, poté vedoucí zpravodajství a publicistiky ČRo Region. Připravovala a moderovala pořad Telefonotéka a přenosy koncertů klasické hudby pro ČRo Vltava, publicistický pořad Proti srsti TV Prima, v České televizi pořady Před půlnocí, Před polednem, Studio 6, Politické spektrum, vědecký pořad Milenium a Zprávy ČT 24. V současné době moderuje Magazín Leonardo pro Český rozhlas Plus. Kromě toho psala články o klasické hudbě pro Divadelní noviny a spolupracuje jako moderátorka i s několika festivaly klasické hudby, s ČT ART, s pořadateli koncertů nebo s vědeckými institucemi. Její zálibou je golf a fotografování, ráda cestuje, chodí v přírodě, tančí nebo lyžuje. Jako koníčka má i vaření, kvalitní vína a gastronomii. A kde to jde, potkáte ji s fenkou Westíka pojmenovanou Mimi podle Pucciniho Bohémy, se kterou tvoří nerozlučnou dvojici. Založení portálu KlasikaPlus.cz považuje za zpečetění svého hlubokého vztahu s vážnou hudbou…

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.