pátek, 30 září 2022 13:24

Setkávání s klasickou hudbou a kytarista Rafael Aguirre

Autor:

Na dolnobřežanském Setkávání s klasickou hudbou vystoupí mezinárodně uznávaný španělský kytarista Rafael Aguirre. V Atriu laserového centra ELI Beamlines v sobotu 1. října od 18 hodin zahraje skladby Albénize, Rodriga, Fally, Lavrentieva, Chopina, de Lucíi, Tárregy či Giméneze.

 

209

 

Rafael Aguirre je mezinárodně proslulým kytaristou vzácné hudebnosti, oslňující virtuosity a nevšedně rozsáhlého repertoáru. Na počátku jeho kariéry, která ho zavedla do více než tří desítek zemí celého světa, bylo třináct vítězství na mezinárodních soutěžích, mezi nimi na Tárregově soutěži a soutěži Pro Musicis v New Yorku,“ uvádějí organizátoři.

Umělec jde ve stopách klasiků svého nástroje Andrése Segovii a Narcisa Yepese a snaží se o rozšíření a oživení kytarového repertoáru o prvky nejrůznějších stylů a forem, od flamenca, komorní hudby či španělské a latinskoamerické lidové hudby po populární a filmovou hudbu. Spolupráce s řadou současných skladatelů mu umožnila premiérová provedení skladeb autorů, jako jsou Sérgio Assad (které získalo cenu Grammy), Joaquín Clerch, Agustín Castilla Ávila, David del Puerto nebo Daniel Real.

 

 

Jeho nahrávky mu přinesly nominaci na cenu Latin Grammy a nadšené recenze v hudebních časopisech Gramophone, Strad a Crescendo. Objevují se pravidelně v rozhlasových vysíláních BBC, NPR, CBS, Radio Stephansdom de Viena, Radio Berlin Brandenburg, HR Hessische Rundfunk, Bayerische Rundfunk, NDR, MDR, Radio Nacional de España a The New Classical FM (Toronto).

Rafael debutoval v šestnácti letech na turné po Španělsku a Maroku se Symfonickým orchestrem mládeže města Málagy provedením Rodrigova „Concierta de Aranjuez“. Získal stipendia od andaluské vlády a od Nadace Alexandra von Humboldt, která mu umožnila studium na Düsseldorf Hochschule Roberta Schumanna u Joaquína Clercha, kde promoval s nejvyššími poctami. Později pokračoval ve studiu na londýnské Royal Academy of Music u Michaela Lewina. V současné době žije v Madridu.

 

210

 

Foto: Fb interpreta

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.