pátek, 30 září 2022 11:42

Hybatelé rezonance v další sezóně – Bóková, Barta, Fialová a Novák

Autor:

Čtveřici dalších koncertů nabídne i letos cyklus klavírních recitálů Hybatelé rezonance. Sérii zahájí v pondělí 3. října Nikol Bóková, která svou tvorbou často překračuje a propojuje žánry. Dalšími Hybateli budou jazzová skladatelka a klavíristka Kristina Barta, pak vyhledávaná sólová i komorní hráčka Terezie Fialová a na závěr mladý klavírista Matyáš Novák. V hlavní roli také opět bude koncertní křídlo C. Bechstein D 282.

 

0

 

„Ze skladeb drobnějších forem chci jako ‚hybatelka rezonance‘ vytvořit jeden barevný večer, jeden barevný svět. V něm se budou střídat klasické kompozice s mou hudbou autorskou, tu a tam prolnuty improvizacemi, kdy se s radostí nechám inspirovat kouzlem prostoru Anežského kláštera, publikem v sále, krásným nástrojem a okamžikem,“ říká všestranně nadaná skladatelka a klavíristka Nikol Bóková. Umělkyni, která ve své autorské tvorbě překračuje svobodně bez jakýchkoli předsudků hranice hudebních žánrů, bude patřit úvodní večer cyklu. Vedle její volné autorské tvorby zaznějí také díla Fryderyka Chopina, Franze Liszta, Alexandra Skrjabina nebo Sergeje Rachmaninova.

 

1

 

Jazzwoman evropského renomé Kristina Barta by ráda, aby návštěvníci při poslechu její hudby v inspirujícím prostředí Anežského kláštera pronikli do nejhlubšího nitra emocí, pokud možno se stejnou intenzitou jako ona sama. „Při interpretaci vlastních kompozic a mých oblíbených skladeb napříč všemi žánry si vždy přeji, aby byla hudba bezbřehým vyjádřením všech existujících i těžko popsatelných pocitů,“ doplnila. Barta v Anežském klášteře vystoupí o pár týdnů později 24. října. Její osobitý styl, recenzenty popisovaný jako „ohnivý, výrazný a tvrdošíjně výmluvný“, si už získal publikum na přehlídkách Jazzahead! v Brémách, na Montreux Jazz Festivalu, Steyr Jazz Festivalu, Jazzdor ve Štrasburku, D’Jazz Nevers či v berlínském klubu A-Trane nebo v Bimhuisu v Amsterodamu.

 

2

 

„Monumentální klavírní cyklus Pēterise Vaskse The Seasons vykresluje všechna roční období i s jejich náladami: melancholií, smutkem, nostalgií, radostí, plných různých dramat i smíření. Je zároveň symbolem návratu k přírodě, k duchovnu,“ říká Terezie Fialová, která je sólovou hráčkou i vyhledávanou komorní partnerkou mnoha předních sólistů. Terezie Fialová se 3. dubna příštího roku představí pestrým repertoárem, v němž nebudou chybět současná díla. Už její debut na mezinárodním festivalu komorní hudby v americkém Newportu kritika označila jako „ohromující vystoupení s příslibem skvělé umělecké dráhy“. V Anežském klášteře se můžeme vedle hudby Pēterise Vaskse těšit v jejím podání na díla Domenica Scarlattiho a Ludwiga van Beethovena.

 

3

 

Na závěr této sezóny cyklu Hybatelé rezonance se 29. května roku 2023 klavírní křídlo značky Bechstein rozezní pod rukama teprve čtyřiadvacetiletého Matyáše Nováka. Talentovaný klavírista si ze svého nezvykle širokého repertoáru vybral díla svého oblíbeného autora: „Ferenc Liszt patří k autorům, kteří mě provázejí od dětství. Postupně jsem vedle skladeb, ve kterých interpret předvede zejména technickou vybavenost, objevoval díla niterná, plná vnitřní síly a nádherné poetiky. Rozhodl jsem se pro kombinaci původních skladeb Ference Liszta a jeho transkripce přenádherného cyklu Franze Schuberta Labutí zpěv.“ Matyáš Novák koncertuje v České republice, mnoha zemích Evropy, ale i v Thajsku, Číně či v USA, kde v roce 2017 debutoval v newyorské Carnegie Hall. Účastnil se úspěšně mnoha soutěží a sbírá za svoji hru četná ocenění.

 

4

 

Cyklus Hybatelé rezonance pořádaný firmou C. Bechstein se stal nástupcem dvouleté série Saleem Ashkar Beethoven Residency, kde zaznělo v rámci osmi koncertů všech dvaatřicet Beethovenových mistrovských klavírních sonát. Strůjci úspěchu následujících „Hybatelů“ dosud byli například Tomáš Kačo, Beata Hlavenková, Jan Bartoš, Ivo Kahánek, Marek Kozák, Martin Kasík, Lukáš Klánský, Karel Košárek, Kryštof Marek, Miroslav Sekera nebo Najponk. Koncertní řada poskytuje samostatný prostor výrazným osobnostem české klavírní školy a představuje je v osobitých profilových recitálech, vyjadřujících plně jejich aktuální umělecký názor a preference.

5

Foto: Fb a archiv cyklu, Lenka Hatašova, Jan Vála

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.