úterý, 27 září 2022 11:02

Akademie Ivana Moravce – Alfred Brendel a Boris Giltburg

Autor:

Dva mezinárodně proslulí klavíristé a pedagogové různých generací Alfred Brendel a Boris Giltburg povedou od 30. září do 2. října v pražském Rudolfinu sérii mistrovských kurzů v rámci Akademie Ivana Moravce. Tu připravuje klavírista Jan Bartoš ve spolupráci s Českou filharmonií. Na mistrovských kurzech s Alfredem Brendelem vystoupí Kukal Quartet s Tomášem Jamníkem a Trio Bohémo. Boris Giltburg bude pracovat s mladými talentovanými klavíristy z Pražské konzervatoře a Akademie múzických umění v Praze.

 

702

 

Akademie navíc uvede recitál a přednášku Borise Giltburga s názvem V Beethovenově laboratoři, archivní záznamy rozhlasových pořadů Ivana Moravce či projekci dokumentárního filmu o našem světově proslulém interpretovi a pedagogovi,“ uvádějí pořadatelé s tím, že Akademie Ivana Moravce byla založena k poctě významného českého klavíristy a pedagoga Ivana Moravce. Její iniciátoři a organizátoři si vytkli za cíl připomínat nejen tuto mimořádnou osobnost české hudby, ale rozvíjet nadále to, v co Ivan Moravec celý život věřil – v budoucnost mladých hudebníků, které neustále podporoval a vzdělával.

Akademie navazuje na jeho proslulé mistrovské kurzy, přednášky a poslechové semináře, které formovaly mnoho generací profesionálních hudebníků, ale i laické veřejnosti. „Jsem rád, že mladým umělcům můžeme nabídnout mimořádnou příležitost mistrovských kurzů se špičkovými pedagogy a interprety, s nimiž by se možná jindy a jinde nesetkali a kteří je mohou výrazně ovlivnit v jejich uměleckém směřování,“ dodává Jan Bartoš. Boris Giltburg je izraelský klavírista a řadí se k nejvyhledávanějším sólistům své generace. Vítězství na prestižní Soutěži královny Alžběty v Bruselu 2013 se mu stalo odrazovým můstkem k závratné umělecké kariéře: kromě sólových recitálů na proslulých světových pódiích (mimo jiné Wigmore Hall a Elbphilharmonie) je zván ke spolupráci s orchestry jako Izraelská filharmonie, Orchestra dell'Accademia Nazionale di Santa Cecilia či Londýnský filharmonický orchestr. Na poli komorní hudby dlouhodobě spolupracuje s Pavel Haas Quartetem. Ačkoli je jeho repertoár značně široký, kritikou bývá často označován zejména jako specialista na hudbu Sergeje Rachmaninova.

 

602

 

Foto: archivy umělců

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.