pátek, 23 září 2022 12:10

Podzimní festival duchovní hudby Olomouc podevětadvacáté

Autor:

Devětadvacátý ročník Podzimního festivalu duchovní hudby Olomouc se bude konat v termínu od 25. září do 22. října. Zachovává tradiční dobu konání, počet koncertů i kvalitu pozvaných interpretů jako ročníky předešlé. Návštěvníci jsou zváni na sedm koncertů do arcidiecézního muzea a do pěti dominant města: dómu svatého Václava, chrámu Panny Marie Sněžné, baziliky Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku, kaple Božího těla / Konvikt a do Husova sboru. Program letošního ročníku nabízí ojedinělý a žánrově i druhově pestrý program složený z duchovní hudby více než šesti století.

 

201

 

Festival zahajuje slavnostním koncertem v neděli 25. 9. v dómu sv. Václava, kde zazní velkolepá kantáta pro sóla, sbor a orchestr Antonína Dvořáka Svatební košile podle balady K. J. Erbena,“ uvádí dramaturgie. Dvořák zpracoval Erbenovu dramatickou báseň velice invenčně, mistrovsky vykreslil charaktery jednotlivých scén a jednajících postav a vytvořil tak dodnes působivé dílo. Koncert je pořádán ve spolupráci s Filharmonií Hradec Králové, dirigentem bude Tomáš Brauner. Na provedení tohoto rozsáhlého díla se bude podílet i Český filharmonický sbor Brno a trojice vokálních sólistů – Pavla Vykopalová, Tomáš Černý a Svatopluk Sem.

 

202

 

Dirigentské mistrovství zakladatele a dlouhodobého dramaturga festivalu Stanislava Macury, který bohužel v letošním roce zemřel, připomene festival ve čtvrtek 29. 9. v Arcidiecézním muzeu představením filmového záznamu koncertu z roku 2000, při kterém zazněla kantáta Johanna Sebastiana Bacha ‚Widerstehe doch der Sünde‘, BWV 54 pro alt a orchestr a Osmá symfonie Antona Brucknera,“ zvou na vzpomínkovou akci pořadatelé.

V neděli 2. října zazní v Husově sboru dramaturgicky zajímavý program, který nabídne posluchačům velmi málo hrané anglikánské žalmy Georga Friedricha Händela, zvané Chandos Anthems. Interpretace se ujme soubor Ensemble Inégal, který na festivalu provedl už řadu zajímavých děl z období baroka, klasicismu a dvacátého století. Dirigentem koncertu bude Adam Viktora.

 

203

 

Koncert v komorním prostředí Kaple Božího Těla v Konviktu ve středu 5. října je věnován jediné celovečerní skladbě Oliviera Messiaena nazvané Kvartet pro konec času. Tato skladba patří mezi nejdiskutovanější kompozice dvacátého století a je považována za mistrovské a myšlenkově hluboké dílo předního francouzského skladatele, který zemřel před třiceti lety. Skladbu provede Lobkowicz trio a klarinetista Karel Dohnal.

Osobnost skladatele Jana Křtitele Vaňhala je veřejnosti známá především díky edukativní hudební literatuře pro klávesové nástroje. Koncert v neděli 9. října v působivém prostředí baziliky Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku návštěvníkům představí tohoto českého skladatele období klasicismu i jako autora skvělých orchestrálních a vokálně instrumentálních děl. Interpretem bude soubor Musica Florea, který bude řídit Marek Štryncl.

 

204

 

Koncert v sobotu 15. října v chrámu Panny Marie Sněžné je pořádán ve spolupráci s Polským institutem v Praze a Institutem Adama Mickiewicze v rámci projektu Polská sezóna v Olomouci. Zazní na něm duchovní vokální díla polských, ale i světových skladatelů v interpretaci známého polského chlapeckého a mužského sboru Poznańskie Słowiki, který bude řídit Maciej Wieloch,“ uvádí festival a doplňuje, že Závěrečný koncert festivalu v sobotu 22. října v dómu svatého Václava v interpretaci Janáčkovy filharmonie Ostrava nabídne tři pozoruhodná díla sestavená do jedinečné dramaturgie – v úvodu zazní koncertní předehra Hebridy Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, koncertu bude dominovat religiózní skladba Paula Hindemitha – symfonie Malíř Mathis a se svými posluchači se pro tento rok rozloučí festival kantátou Leoše Janáčka Věčné evangelium, která je inspirovaná učením středověkého mnicha Joachima z Fiore, jednoho z těch, kdo očekávali, že ve vývoji lidstva zvítězí všesjednocující láska. Vedle orchestru vystoupí Český filharmonický sbor Brno, sopranistka Alžběta Poláčková a tenorista Jaroslav Březina a francouzský dirigent Pierre Bleuse, který se na festivalu představí poprvé.

 

209

 

Foto: z archivu festivalu, Fb - P. Bleuse

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.