úterý, 20 září 2022 08:34

FOK zahájí sezónu Beethovenem a světovou premiérou Jana Ryanta Dřízala

Autor:

Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK vstoupí do své osmaosmdesáté sezóny koncertem nazvaným Óda na radost. Program nabídne slavnou Beethovenovu Devátou symfonii a světovou premiéru skladby Praga Arcana od Jana Ryanta Dřízala věnované hlavnímu městu. K orchestru pod vedením šéfdirigenta Tomáše Braunera se připojí čtyři mezinárodní sólisté – Sophia Brommer, Václava Krejčí Housková, Tomáš Juhás a  Łukasz Konieczny – a také Český filharmonický sbor Brno pod vedením Petra Fialy. Koncerty se budou konat ve středu 21. a ve čtvrtek 22. září v 19:30 hodin ve Smetanově síni Obecního domu. Druhému koncertu bude od 18:15 hodin předcházet Setkání s umělci, kde budou hosty dirigent Tomáš Brauner a skladatel Jan Ryant Dřízal.

 

002

 

Zahajovací koncert sezóny Pražských symfoniků se letos ponese v duchu evropanství u příležitosti českého předsednictví v Radě EU. Na programu se proto objeví slavná Beethovenova Symfonie č. 9 se závěrečnou větou zhudebňující Ódu na radost s textem básně Friedricha Schillera, která je od roku 1985 oficiální hymnou Evropské unie.

Spolu s českým předsednictvím v Radě Evropské unie přišel čas věnovat sezónu Evropě a zejména jejím idejím. Proto Beethovenova Devátá symfonie s Ódou na radost. S věčnou nadějí na pokoj mezi lidmi, na porozumění mezi národy. Proto se také sjedou pěvci ze sousedství: ze Slovenska, z Německa, z Rakouska. Ve stylu sezón pod vedením českého šéfdirigenta Tomáše Braunera zazní světová premiéra kusu věnovaného jednomu z duchovních center Evropy – Praze,“ říká k programu dramaturg FOK Martin Rudovský.

 

001

 

Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK se už několikátým rokem zasluhuje o repertoár věnovaný pražské metropoli. Oslovuje současné skladatele, kteří dosavadní, ne příliš rozsáhlý repertoár věnovaný Praze obohacují o nová díla a nové pohledy. Tentokrát se pera chopil pražský rodák Jan Ryant Dřízal. Jeho symfonická suita s názvem Praga Arcana zazní ve světové premiéře.

Dřízal ke své nové skladbě uvádí, že se Praga Arcana podobá pergamenu, jehož starší vrstvy byly vyškrabány a překryty novými texty. Podobně i Praha je místem, kde se prolínají staletí kultur a mnohdy do sebe překvapivým způsobem vrůstají. Přívlastek „Arcanum“ znamená latinsky „skrytý, utajený“ a odkazuje tak na paralelní, duchovní dějiny Prahy. Půdorys skladby je koncipován jako hexagram šesti vět, jimž předchází slavnostní fanfára. Každá z vět obsahuje charakteristické hudební citace, které jsou dále rozvíjeny v šesti velkých hudebních formách a stylizovány do hudební řeči šesti historických období od středověku po současnost. „S citacemi jsem se pak snažil zacházet co možná nejcitlivěji, aby nové zpracování nesnižovalo jejich původní hodnotu, ale naopak přinášelo překvapivé a bohaté kontexty,“ doplňuje autor.

 

003

 

Jan Ryant Dřízal je v současné době jedním z nejvyhledávanějších českých skladatelů. Absolvent HAMU a Pražské konzervatoře, kde nyní vyučuje odbornou hudební teorii, si rozšířil své mezinárodní zkušenosti o stáže na Estonské hudební akademii v Tallinnu a Royal College of Music v Londýně. Za svou tvorbu získal četná ocenění, mezi nimiž dominuje vítězství ve skladatelské soutěži České filharmonie, cena OSA či stipendia Richard Wagner Stipendienstiftung Bayreuth a Ernst von Siemens Musikstiftung. Spolupracoval s řadou předních českých umělců a jeho kompozice pravidelně objednávají festivaly Pražské jaro, Smetanova Litomyšl anebo Dvořákova Praha.

 

004

 

Foto: Petr Dyrc, z archivu orchestru

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.