neděle, 18 září 2022 13:10

MHF Božská flétna s mezinárodními specialisty na Panovu flétnu v Rožnově pod Radhoštěm

Autor:

Od pátku 30. září do neděle 2. října se koná pátý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Božská flétna. Na jedinečnou akci zasvěcenou Panově flétně mohou posluchači zajít do Janíkovy stodoly Valašského muzea v přírodě. Netradiční nástroj představí interpreti z Česka, Moldavska, Rumunska a Nizozemí.

 

01

 

Festival zahájí koncert s názvem „Tradice a inovace“, který se koná v pátek 30. září od 19 hodin v Janíkově stodole v Rožnově pod Radhoštěm. Za doprovodu Ensemble FLAIR se v něm představí moldavský virtuóz Stefan Negura a mezinárodně uznávaná hráčka a ředitelka festivalu Liselotte Rokyta. Vedle tradiční moldavské a rumunské lidové hudby zaznějí i nové speciálně zkomponované skladby slovenského jazzového houslisty Stanislava Palúcha a českého multiinstrumentalisty Jana Rokyty. V koncertu se rovněž představí vzácný host – kapela historických nástrojů RukyNaDudy s uměleckým vedoucím Marianem Friedlem.

 

02

 

V sobotu 1. října od 14:30 hodin se návštěvníci festivalu mohou opět v Janíkově stodole Valašského muzea v přírodě těšit na koncert pod názvem Project4, který je autorským počinem nizozemského trojlístku hráček na Panovu flétnu Marlies de Roos-Linden, Henske Bakker a Nadji Spooren a je v interaktivním hudebním dialogu otevřen všem hráčům na Panovu flétnu,“ uvádí festival.

Do třetice se v Janíkově stodole rozezní „Světové melodie“ v rámci galakoncertu, který se uskuteční v sobotu 1. října v 18 hodin. Za doprovodu smyčcového komorního orchestru Camerata Janáček s uměleckým vedoucím a primáriem Pavlem Doležalem se opět představí Stefan Negura z Moldavska a Liselotte Rokyta. „Své umění však předvedou i dvě významné interpretky z Rumunska: Mariana Preda je posluchačkou Vysoké školy hudební v nizozemském Amsterdamu, Raluca Pătuleanu zase žije dlouhodobě v Belgii a vychovává zde početnou komunitu hráčů na Panovu flétnu,“ doplňuje dramaturgie s tím, že v interpretaci všech zmíněných sólistů zaznějí transkripce klasických hudebních kompozic Georga Philippa Telemanna, Carla Philippa Stamitze a Malcolma Arnolda a také nová skladba White Shadows, jejímž autorem je ve Finsku žijící rumunský skladatel a hráč na Panovu flétnu Stefan Stanciu.

 

033

 

Letošní ročník festivalu bude v neděli 2. října zakončen tradičním koncertem „Barva píšťal“, který bude na pořadu od 15 hodin v kostele Všech svatých v Rožnově pod Radhoštěm. Představí se všichni sólisté festivalu, na varhany je doprovodí Marta Wierzgoń.

 

009

 

Foto: Vojtěch Bil, Wikipedia / Pierre Mignard

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.