sobota, 17 září 2022 13:45

Lieder Company a Známě neznámí Stravinskij, Honegger, Milhaud a Kodály

Autor:

Čtvrtý koncert koncertní sezóny Lieder Company, který se koná v neděli 18. září v 19:30 hodin na Novoměstské radnici v Praze, nese poetický titul „Známě neznámí“. Je zaměřen na písňová díla všeobecně známých autorů dvacátého století, která však nebývají prováděna velmi často, nebo jsou českému publiku prakticky neznámá. Interprety koncertu budou mezzosopranistka Jana Hrochová, barytonista Robin Červinek a klavírista Bohumír Stehlík. V komorních písních pak vystoupí flétnista Martin Klimánek, violista Vít Kubík a klarinetisté Kateřina Soukalová Váchová, Luděk Boura a Jan Pařík. Skladby budou uvedeny ve francouzských, ruských a maďarských originálech a doplněny českými titulky.

 

0009

 

Na koncertě zaznějí tři písňové cykly Igora Stravinského, z nichž dva jsou s komorním doprovodem. Ve Třech písních na Williama Shakespeara, díle z jeho raně serialistického období, doprovodí mezzosopranistku Janu Hrochovou hráči na flétnu, violu a klarinet. Poněkud známější Kočičí ukolébavky pak provede tatáž interpretka s doprovodem tří klarinetů. Dvě písně na Paula Verlaina, které vznikly jako první dílo po úspěchu baletu Pták ohnivák, provedou barytonista Robin Červinek a klavírista Bohumír Stehlík.

 

005

 

Dalším významným autorem večera je Darius Milhaud, který bude zastoupen rozsáhlým a velmi působivým cyklem Židovské básně, který zkomponoval pod vlivem hrůz první světové války.

Zásadní a působivý písňový cyklus Pět písní, op. 9 Zoltána Kodálye zazní v originální maďarštině a zcela jistě bude velmi zajímavou raritou na českých pódiích. Na programu budou také dva zcela kontrastní cykly Arthura Honeggera: jednak závažné Čtyři básně na texty francouzských básníků a dále poněkud odlehčené a neoklasicistní písně cyklu Šest básní Jeana Cocteaua.

 

0067

 

Tímto koncertem bychom rádi připomněli i významná výročí narození všech uváděných autorů: Igor Stravinskij (140 let od narození), Arthur Honegger (130 let od narození), Darius Milhaud (130 let od narození) a Zoltán Kodály (140 let od narození),“ uvádí Lieder Company.

 

004

Foto: Pixabay, Fb Lieder Company

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.