čtvrtek, 08 září 2022 14:35

Haydnovy hudební slavnosti potřicáté

Autor:

V pátek 9. září odstartuje řada patnácti koncertů jubilejního třicátého ročníku festivalu staré hudby Haydnovy hudební slavnosti. Zahajovací koncert festivalu se bude konat tradičně v kostele svatých Petra a Pavla v Dolní Lukavici. Od 18 hodin se tam představí rezidenční festivalový soubor Orchestr Konzervatoře Plzeň, řízený dirigentem Jiřím Štruncem. Na programu bude Haydnova První symfonie D dur „Lukavická“ a v druhé části těleso doprovodí hornisty Zuzanu Rzounkovou a Martina Sokola. Festival potrvá na západě Čech až do 12. října.

 

100

 

Sólovým nástrojem Zahajovacího koncertu je letos pro klasicismus velmi typický nástroj, a sice lesní roh. A když se v Čechách řekne lesní roh, většině posluchačů klasické muziky naskočí okamžitě jméno ambasadorky tohoto nástroje Zuzany Rzounkové,“ uvádějí pořadatelé. Na zahajovacím koncertu, konkrétně v Mozartově Hudebním žertu F dur, op. 93 a Telemannově Koncertu pro dva lesní rohy a orchestr D dur, doplní Zuzanu Rzounkovou hornista Martin Sokol.

Během řady koncertů se návštěvníci mohou těšit na soubory Kolegium pro duchovní hudbu Klatovy, Consortium Musicum, NeoKlasik orchestr, Ensemble Fiorello, Zelí-Potkan Orchestra, Concerto Aventino, Musica Florea, Stamicovo kvarteto, Unitas Trio, Collegium 1704 a v závěrečném koncertu pak na Plzeňskou filharmonii s Kühnovým smíšeným sborem. Na koncertech vystoupí také harfistka Kateřina Englichová, violistka Jitka Hosprová, pěvkyně Martina Kociánová, dále zazpívá Lucie Rozsnyó s cembalistkou Markétou Melkusovou, zahrají také Filip Dvořák s houslistou Jiřím Sychou a přáteli či flétnista Jan Ostrý s dalšími kolegy.

 

101

 

Po loňské Itálii a Itálií inspirované hudbě 17. a 18. století dáváme letos, v roce 290. výročí Mistrova narození, zaznít zejména hudbě z rakouského prostředí, tedy z oblasti podunajské monarchie a z barokní a klasicistní Vídně,“ vysvětluje festival.

Prolog festivalu obstarala už 1. září vernisáž výstavy Tváře festivalu, která je instalovaná ve veřejném prostoru v Plzni v Kopeckého sadech a formou velkoformátových fotografií představuje plzeňské veřejnosti portréty předních interpretů nejen staré hudby. Expozice bude k vidění po celou dobu konání festivalu.

 

009

 

Haydnovy hudební slavnosti jsou nejstarším festivalem takzvané staré hudby v České republice. Byly založeny v roce 1993 pro připomenutí prvního profesionálního angažmá Josepha Haydna na zámku v Dolní Lukavici v kapele hrabat Morzinů. Za třicet let své existence rozšířily pole své působnosti z původně úzce vymezeného regionu na celé jižní Plzeňsko i na město Plzeň, přičemž zachovávají priority a cíle svých zakladatelů. Festival je primárně zaměřen na starou, tedy barokní, klasicistní a raně romantickou hudbu, která je zde prezentována zejména formou historicky poučené interpretace, přičemž se nebrání ani experimentálnímu pojetí některých vybraných koncertů. Celým festivalem se jako stříbrná nit vine genius loci hudbou oživených starých památek, které slavnosti využívají jako koncertních sálů, i malebné krajiny jižního Plzeňska, vyšperkované barokními zámky a venkovskými kostely.

 

006

 

Dosavadním dramaturgickým východiskem festivalu byla zejména jednotlivá skladatelská výročí. Tato dramaturgie byla v posledních letech doplněna o další dvě linie. Jsou jimi vystoupení propagující regionální hudební památky či osobnosti a také takzvané Závěrečné koncerty festivalu, které nabízejí stěžejní kompozice 18. století komponované pro větší obsazení. Zcela novým pohledem na festival je od loňska prezentace tvorby hlavních hudebních „národů“ či regionů, které přispěly k formování klasicistní hudební řeči.

 

008

 

Haydnovy hudební slavnosti jsou jednou z mála hudebních přehlídek, která módně nesklouzává k multižánrové dramaturgii. Jsou festivalem pro kultury milovné místní publikum, pro které bývají navíc často jediným setkáním s klasickou hudbou. Program festivalu a vše podstatné najdete na www.haydn-festival.eu.

 

Foto: Fb festivalu, Jaroslav Winter

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.