neděle, 14 srpen 2022 13:17

Collegium 1704 s premiérami v Polsku, pak ve Španělsku a v Německu

Autor:

Dva koncertní programy se čtyřmi premiérami nabídne pražský orchestr Collegium 1704 pod vedením Václava Lukse návštěvníkům osmnáctého ročníku festivalu Chopin i jego Europa (Chopin a jeho Evropa). Společně s vokálním ansámblem Collegium Vocale 1704 a sólisty uvede ve středu 17. srpna v novodobé, respektive polské premiéře díla Józefa Krogulského a Antonína Rejchy. O dva dny později zazní v premiéře na historický nástroj v podání českého klavíristy Lukáše Vondráčka Klavírní koncert Antonína Dvořáka a, opět v polské premiéře, symfonie Jana Křtitele Václava Kalivody. Collegium 1704 se představí na varšavském festivalu už pošesté.

 

003

 

Těší mě, že na akci s takovým renomé, jako má festival Chopin i jego Europa, přispějeme novodobou premiérou k znovuobjevení jednoho z představitelů polského romantismu, pianisty, skladatele a pedagoga Józefa Krogulského, a především že uvedeme hned několik děl českých autorů – Rejchy, Dvořáka a Kalivody, jehož symfonie právem patří k mistrovským dílům romantismu,“ říká dirigent a umělecký šéf Collegia 1704 Václav Luks, který má velikou radost i z první spolupráce s klavíristou Lukášem Vondráčkem, který navzdory svému mládí zažil už řadu hvězdných okamžiků.

Józef Władysław Krogulski měl od dětství pověst zázračného dítěte, v jedenácti letech si vysloužil přezdívku „polský Mozart“. V sedmnácti začal pracovat jako učitel klavíru a současně se na popud svého učitele Józefa Elsnera ujal organizace amatérských kostelních sborů. Pro své sbory začal také psát vlastní duchovní skladby – mše, hymny a kantáty. Jedním z vrcholných děl této tvůrčí etapy nadaného skladatele, jehož život předčasně, v šestadvaceti letech, utnulo onemocnění tuberkulózou, bylo jeho oratorium Miserere e moll, které zazní 17. srpna od 21 hodin v podání Collegia 1704 a Collegia Vocale 1704 ve varšavské Bazilice svatého Kříže, kde je uloženo Chopinovo srdce. Poprvé pak polští diváci uslyší Requiem Antonína Rejchy, jednu z velkých vokálně instrumentálních skladeb českého uznávaného profesora kontrapunktu a fugy na pařížské konzervatoři, z jehož pedagogických spisů studoval i Bedřich Smetana nebo Fryderyk Chopin. Jako sólisté vystoupí pravidelní spolupracovníci Collegia 1704 – německá sopranistka Mirella Hagen, altistka Václava Krejčí Housková, polský tenorista Krystian Adam a člen Collegia Vocale 1704, basista Tomáš Šelc.

 

004

 

Program o dva dny později, 19. srpna od 18 hodin v sále Varšavské filharmonie, otevře předehra opery Wanda Antonína Dvořáka, následována Koncertem pro kytaru č. 1, op. 30 Maura Giulianiho, kytarového virtuosa a neobyčejně agilního italského skladatele počátku 19. století,“ uvádí soubor. V premiéře na kladívkový klavír pak zazní Klavírní koncert g moll Antonína Dvořáka a v polské premiéře Symfonie g moll českého houslového virtuosa a skladatele raného romantismu Jana Křtitele Václava Kalivody. Sólových partů se ujmou mladý polský kytarista Mateusz Kowalski, absolvent varšavské Hudební univerzity Fryderyka Chopina, a Lukáš Vondráček, vítěz řady prestižních mezinárodních soutěží, absolvent vídeňské konzervatoře, hudební akademie v Katovicích a New England Conservatory v Bostonu, kde aktuálně žije.

 

009

 

Chopin i jego Europa je světově nejvýznamnější chopinovský festival tradičně organizovaný varšavským Institutem Fryderyka Chopina, který se letos koná od 13. do 30. srpna. Program tohoto ročníku zahrnuje více než třicet koncertů v nejvýznamnějších sálech Varšavy. Většinu z nich bude streamovat a vysílat druhý kanál Polského rozhlasu. Vedle provedení děl zvučných jmen polského romantismu (Chopin, Mickiewicz, Moniuszko) nebo třeba tradiční programové řady zaměřené na historicky poučenou interpretaci se mohou letos diváci těšit i na vystoupení laureátů posledního ročníku prestižní Mezinárodní klavírní soutěže Fryderyka Chopina, který se uskutečnil od 27. listopadu do 4. prosince loňského roku.

Soubory Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 se sólisty pod vedením Václava Lukse v tomto měsíci zamíří ještě do Španělska, kde s händelovsko-zelenkovským programem vystoupí 21., 23. a 24. srpna na Festivalu de Torroella de Montgrí, Quincena Musical de San Sebastián a Festivalu Internacional de Verano de El Escorial v Madridu. V neděli 28. srpna pak Collegium 1704 zahraje čistě bachovský program na německém festivalu Diademus Festival Roggenburg, kde doprovodí kontratenoristu Benna Schachtnera.

 

006

 

Foto: Petra Hajská, Wojciech Grzedzinski, PKO

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.