pondělí, 01 srpen 2022 14:10

Letní slavnosti staré hudby ve čtvrtek uzavře Collegium Marianum s Robertou Mameli

Autor:

Letošní festival Letní slavnosti staré hudby se blíží k velkému finále v podání rezidenčního ansámblu Collegium Marianum v čele s Janou Semerádovou a italskou sopranistkou Robertou Mameli. Ve čtvrtek 4. srpna od 19:30 hodin v kostele svatých Šimona a Judy na koncertu s názvem Canto della Ninfa společně nabídnou výběr z děl velikánů barokní opery Antonia Vivaldiho a Georga Friedricha Händela. Zaznějí například árie z Vivaldiho oper L’Olimpiade a La fida ninfa či Händelova Lotaria nebo Il pastor fido, které doplní Vivaldiho flétnové koncerty Il gardellino a La tempesta di mare.

 

00001

 

Rezidenční soubor festivalu Collegium Marianum pod vedením Jany Semerádové doprovodí italskou sopranistku Robertu Mameli, jejíž sametový a nesmírně hbitý hlas dokáže vystihnout nekonečně širokou škálu emocí. V příbězích o lásce, radosti, moci i krutém osudu budou návštěvníci moci obdivovat invenční melodiku, odvážné harmonie, barevnou instrumentaci, živou rytmiku i brilantní virtuozitu, slibují pořadatelé.

Napodobování přírody, jejích zvuků a živlů bylo oblíbeným inspiračním zdrojem barokních skladatelů. Nejen hudební nástroje, ale i lidský hlas se převtělovaly do zpěvu slavíka, stehlíka či kukačky, šumění větru, klidných i rozbouřených vln. V tvorbě Antonia Vivaldiho a Georga Friedricha Händela nalézáme výjimečné ukázky zvukomalebného umění v těch nejrůznějších podobách. „Pro závěrečný koncert jsme vybrali instrumentální a vokální příklady tohoto umění, které zároveň zpodobňují různé lidské emoce. Právě vášněmi a city zmítané lidské srdce je jako křehká loď nesená tu klidnými, tu rozbouřenými vlnami…,“ říká umělecká vedoucí souboru a hlavní dramaturgyně festivalu Jana Semerádová.

 

00002

 

Zájem publika nás opravdu velmi mile překvapil. Jsme moc rádi, že naši posluchači našli cestu zpět do koncertních sálů a že můžeme společně prožívat hudební zážitky, které nabízejí pouze živé koncerty,“ uvedla ředitelka festivalu Josefína Knoblochová.

 

Foto: Martin Divíšek, archiv festivalu

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.