úterý, 26 červenec 2022 13:16

Podorlický Festival F. L. Věka od srpna do října podvanácté

Autor:

Letošní Festival F. L. Věka nabídne deset koncertů. Prolog, který bude na pořadu 6. srpna v Deštném v Orlických horách, poprvé propojí festival s další významnou kulturní akcí Svátky skla – Tavení skla dřevem. V programu dvanáctý ročník sází na kvalitu, ale také na tradici a v neposlední řadě na velký návrat. Tím bude vystoupení Symfonického orchestru Českého rozhlasu s dirigentem Petrem Popelkou a houslistou Josefem Špačkem ve výrobních prostorách společnosti Koenig & Bauer Grafitec v Dobrušce. Hudba Bedřicha Smetany a Ludwiga van Beethovena v tovární hale přinese nepochybně nevšední zážitek, který ještě umocní kolekce fotografií nazvaná Kupkův kraj, kterou při této příležitosti vystaví dvorní festivalový fotograf Honza Ježdík.

 

300

 

Po několika letech se hudební přehlídka rovněž vrací do zámku v Kvasinách, kam přijali pozvání italský klarinetista Claudio Mansutti a kvarteto Apollon,“ uvádějí pořadatelé. V tomto roce se rozezní i dvoje obnovené varhany. Na varhanní positiv v kostele svaté Máří Magdaleny v Deštném v Orlických horách zahraje Petr Čech, s nímž se představí sopranistka Marie Fajtová a trumpetista Marek Zvolánek. Také v klášterním kostele Narození Páně v Opočně se podařilo náročně zrestaurovat královský nástroj. V neděli 18. září na něj zahraje Irena Chřibková, s níž vystoupí talentovaná sopranistka s opočenskými kořeny Eliška Tomeňuková.

Návštěvníci se dále mohou těšit na Vivaldiho Čtvero ročních období v podání Ivy Kramperové a souboru Barocco sempre giovane s mluveným slovem Františka Kinského, na klavírní koncert Fryderyka Chopina v provedení Jana Simona a Heroldova kvarteta a na argentinské tango Ástora Piazzolly v podání akordeonisty Ladislava Horáka a houslisty Jaroslava Svěceného.

 

401

 

Premiérově na festivalu vystoupí Duo Siempre Nuevo, tedy kytaristé Patrick Vacík a Matěj Freml, dále Collegium Stivinum v čele s kontrabasistou Indi Stivínem a virtuózní cimbálový orchestr Marka Baloga, který 23. října zakončí letošní ročník v kulturním domě v Solnici.

 

Foto: Honza Ježdík, Fb festivalu

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.