úterý, 19 červenec 2022 08:40

Desáté Olomoucké barokní slavnosti začínají ve čtvrtek

Autor:

Olomoucké barokní slavnosti v historických kulisách hanácké metropole začínají ve čtvrtek 21. července a potrvají až do 3. září. Program nabízí celkem jedenáct projektů, které rozeznějí prostory po celé Olomouci – Dům u parku, katedrálu svatého Václava, kostel Panny Marie Sněžné, Slavnostní sál Klášterního Hradiska, Slavnostní dvoranu Arcibiskupského paláce, nově Rotundu Cyrilometodějské teologické fakulty UPOL a jiné. Mimo Olomouc zavedou pořadatelé návštěvníky do poutního kostela v Dubu nad Moravou. Na festivalu i v letošním roce vystoupí rezidenční soubor slavností Volantes Orchestra, Musica Figuralis, Societas Incognitorum, Musica Florea, Arte dei Suonatori a další.

 

01

 

„Vrcholem letošní dramaturgie je koncert Beethovenova přátelství, v rámci kterého budou uvedena díla Ludwiga van Beethovenova – Klavírní koncert č. 5 Es dur, op. 73, tzv. ‚Císařský‘ a Pavla Vranického Symfonie C dur op. 33, č. 2 – ‚Siri Brahe‘,“ uvádějí organizátoři. Tento jedinečný koncert zazní v podání Volantes Orchestra s polskou sólistkou Dominikou Maszczyńskou, hráčkou na historické klávesové nástroje, a světově uznávaným dirigentem Josem van Immerseelem, specialistou na historicky poučenou interpretaci.

 

2

 

Opera Dráteník z pera Františka Škroupa, autora české hymny, je jediné divadelní představení, které v rámci festivalu zazní. Vůbec první česká opera, náš národní poklad, bude uvedena v Olomouci po dlouhých čtyřiašedesáti letech. Tehdy zazněla na prknech Moravského divadla Olomouc. Na festivalu bude opera uvedena v obnovené premiéře podle autografního originálu. V roli dráteníka se představí Matúš Šimko, renomovaný slovenský tenorista, další role obsadí Lenka Cafourková Ďuricová, Vincenc Ignác Novotný, Zuzana Badárová, Aleš Janiga, Jiří Miroslav Procházka, Martin Vodrážka a Martin Mihál. Sylva Marková je autorkou scény a kostýmů, Marek Čermák operu hudebně nastuduje a jako dirigent povede jak zpěváky, tak hudebníky Volantes Orchestra. Dráteníka režijně zpracovala Kateřina Křivánková.

 

3

 

Dramaturgie i v letošním roce pokračuje v liniích, které nastavila v roce 2021. Právě polský soubor Arte dei Suonatori ve spolupráci s klavíristkou Katarzynou Drogosz zahájí letošní jubilejní ročník a podpoří tak oslavy města Olomouce spojené s česko-polským rokem. Na koncertě zazní Serenáda č. 13 G dur, KV 525Malá noční hudba a Klavírní koncert d moll č. 20 d moll, KV 466 (v dobové úpravě Ignaze Lachnera) od Wolfganga Amadea Mozarta. Nebude chybět ani polská tvorba raně romantické skladatelky a klavírní virtuosky Marie Szymanowské.

 

5

 

Z komorních projektů pořadatelé zmiňují jeden z vrcholných opusů Johanna Sebastiana Bacha Goldbergovy variace, které zaznějí v podání cembalisty Jaroslava Tůmy v Rotundě Cyrilometodějské teologické fakulty Univerzity Palackého. V reprezentativním Slavnostním sále Olomouckého arcibiskupství publikum uslyší flétnové koncerty a symfonie olomouckého dómského kapelníka Antona Neumanna. Díla zahraje pod vedením Marka Čermáka soubor Musica Figuralis a sólistka Jana Semerádová. Tvorba českých a slovenských klasiků Karla Kohauta, Jana Ladislava Dusíka či Johanna Nepomuka Hummela zazní v podání souboru Musica Florea spolu s klavíristkou Petrou Matějovou v rekonstruovaném Freskovém sále Fakultní základní školy Komenium.

 

04

 

V katedrále svatého Václava zazní novodobá premiéra zádušní mše Requiem c moll a další duchovní skladby Josepha Puschmanna v podání souboru Musica Figuralis. V kostele Panny Marie Sněžné bude představeno oratorium Triumf času a pravdy Georga Friedricha Händela v podání frekventantů a lektorů Letní školy staré hudby a Czech Ensemble Baroque pod vedením Romana a Terezy Válkových.

 

06

 

Hudebně jedinečné Slavnostní nešpory z pera jednoho z největších italských skladatelů Giovanniho Antonia Rigattiho uvede umělecký vedoucí Eduard Tomaštík se svým souborem Societas Incognitorum v poutním kostele Očišťování Panny Marie v Dubu nad Moravou. „Svým obsazením se jedná o typ velkých oslavných nešpor počítajících s na svou dobu velkým vokálním a instrumentálním aparátem. Program je skvělou ukázkou italské raně-barokní sakrální tvorby, navazující na odkaz génia Claudia Monteverdiho,“ vysvětluje dramaturgie.

 

07

 

Letos v Kapli Božího Těla Uměleckého centra Univerzity Palackého vystoupí flétnistka Johana Chlupáčová, žačka renomovaného umělce na zobcovou flétnu Jakuba Kydlíčka, za hudebního doprovodu cembalisty Maxmiliána Pilmaiera. Frekventanti Letní školy barokní hudby jsou už pravidelným účastníkem festivalu a uvedou zmíněné Händelovo oratorium Triumf času a pravdy. Poslední koncert Talentum uzavírají mladí varhaníci, kteří završí své hudební zkušenosti díky intenzivním kurzům pod vedením Jaroslava Tůmy v chrámu Panny Marie Sněžné.

 

Foto: Gustavo Pizano, Youtube, David Samyn, archiv festivalu, Petra Hajská, Panda Foto

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.