neděle, 17 červenec 2022 11:57

Ctěnický hudební festival: opera, písně i muzikál

Autor:

V úterý začíná Ctěnický hudební festival. Koná se podruhé, opět v Zámeckém areálu Ctěnice, který leží na pomezí pražských městských částí Vinoř, Kbely, Čakovice a středočeské obce Přezletice. Ve dnech 19. až 21. července na něm postupně vystoupí sopranistka Slávka Zámečníková a basista Peter Kellner, mezzosopranistka Štěpánka Pučálková a skladatel a kytarista Lukáš Sommer a muzikálový zpěvák Jan Kříž si spolu s manželkou Marií. Program bude ušitý na míru festivalu a každý večer přinese jiný žánr. Začíná Pergolesiho komedií Služka paní.

 

4

 

Letošní druhý ročník počítá se „suchou i mokrou“ variantou. Zajímavostí je podle Roberta Rytiny dramaturgie. „Zatímco před rokem jsem si nedovolil umělcům diktovat jakákoliv speciální přání a nechal repertoár čistě jen na nich, tentokrát mi narostl hřebínek do té míry, že jsem účinkující všech večerů požádal o pokud možno unikátní program, který návštěvníci momentálně jinde než u nás neuslyší.“ V úterý 19. července spolu poprvé v České republice vystoupí dva mladí slovenští pěvci, kteří jsou už několik sezon oporami Vídeňské státní opery. Sopranistka Slávka Zámečníková a basista Peter Kellner mají ale kromě závazků ve svém domovském divadle ve svých kalendářích zapsaná i hostování v newyorské MET, londýnské Covent Garden, pařížské Opéra National či berlínské Státní opeře. Na Ctěnickém hudebním festivalu je čeká společná koncertní premiéra Pergolesiho komického intermezza Služka paní z roku 1733. Vzhledem k tomu, že oba umělce v rolích Serpiny a Pandolfa doprovodí mezinárodně obsazený smyčcový kvartet, sestavený dirigentem a cembalistou Františkem Mackem ve Vídni, pořadatelé s nadsázkou tvrdí, že zahajovací večer festivalu bude svým způsobem prvním hostováním Vídeňské státní opery v Praze od roku 1979, kdy v tehdejším Smetanově divadle zazněla Straussova Ariadna na Naxu s Editou Gruberovou v roli Zerbinetty.

 

01

 

Ve středu 20. července vystoupí mezzosopranistka Štěpánka Pučálková, která je od roku 2018 sólistkou Semperovy opery v Drážďanech, a to v programu složeném z písní a árií španělských a jihoamerických skladatelů. Jejím koncertním partnerem bude skladatel a kytarista Lukáš Sommer, který byl letos pozván, aby zahrál ve Weillově síni proslulé newyorské Carnegie Hall.

 

02

 

Závěrečný večer ve čtvrtek 21. července přenese diváky do New Yorku, respektive na Broadway. Dvojnásobný držitel Thálie v oblasti hudebního divadla, muzikálový zpěvák Jan Kříž si spolu s manželkou Marií připravili program, zahrnující to nejlepší z klasiky svého žánru. V písních a duetech z West Side Story, Muže z La Manchy, Malé noční hudby, Chicaga, Jesus Christ Superstar, Fantoma opery nebo Bídníků jim bude oporou živá skupina profesionálních hudebníků.

 

03

 

Podle předsedy festivalového výboru, vinořského místostarosty Roberta Rytiny, vznikla loni tato třídenní akce vlastně jen shodou náhod. „Se sopranistkou Kateřinou Kněžíkovou jsme měli už od podzimu 2020 připravený projekt, který nám protipandemické restrikce překazily, a to koncertní provedení komorní úpravy Pucciniho opery Vlaštovka. Když se mi pak z jara roku 2021 Katka ozvala s návrhem, že bychom mohli naše plány realizovat na konci července, měl jsem obavy, že koncert zamýšleného rozsahu nebude možná tou dobou ještě realizovatelný. Předpokládal jsem ale, že open air vystoupení pro zhruba stovku návštěvníků by nám už vládní opatření dovolit mohla.“ Prvního ročníku festivalu se nakonec zúčastnilo téměř pět set diváků a o zahájení tradice tím bylo v podstatě rozhodnuto. Loňské dění si můžete připomenout ZDE.

 

5

 

Foto: Fb - Zámecký areál Ctěnice, Fb R. Rytiny

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.