sobota, 12 leden 2019 13:37

Ailyn Pérez s PKF — Prague Philharmonia

Autorka:

 

„Myslím, že diváci nemají příliš možností slyšet tyto tři skvostné árie vedle sebe.“

„Straussovy písně vyžadují vyzrálost a opravdu speciální pouto mezi dirigentem a sopranistkou.“

„Beethovenova Sedmá symfonie mě dodnes fascinuje svou vitalitou a energií.“

 

AilynPerezimagebyDarioAcostaOperaNews1jewelryTamsenZbyAnnZiff

 

V září si připomeneme sedmdesát let od úmrtí Richarda Strausse. Jeho Čtyři poslední písně a vedle nich také výběr árií z oper Ericha Wolfganga Korngolda zazpívá v úterý 15. ledna Ailyn Pérez, jedna z nejžádanějších sopranistek současnosti. Pravidelně hostuje londýnské Covent Garden, milánském Teatro alla Scala, Vídeňské státní opeře nebo v Metropolitní opeře v New Yorku. Právě tam se potkala s Emmanuelem Villaumem a jejich spolupráce vyústila až v pozvání Ailyn Pérez do Prahy, aby tu vystoupila s PKF — Prague Philharmonia.

„Společně provedeme jednu z nejkrásnějších scén z opery Die Kathrin, vyprávějící příběh francouzského vojáka, který potká mladou Němku. Nejobyčejnější love story, kterou ovšem Korngold dopsal těsně před vypuknutím druhé světové války, takže operu tvrdě zcenzurovali. Stejně tak Zázrak Heliany je úchvatné psychologické drama, kde tajemná žena stráví noc s vojákem, o němž ví, že den nato zemře. Trojici doplňuje Mariettina píseň z opery Mrtvé město, která se rovněž odehrává ve velmi tajemném prostředí. Myslím, že diváci nemají příliš možností slyšet tyto tři skvostné árie vedle sebe. Straussovy písně vyžadují vyzrálost a opravdu speciální pouto mezi dirigentem a sopranistkou. Myslím, že s Maestrem Villaumem takové pouto máme. Vždy je prožívám, jako bych je zpívala poprvé. Vždy se nechávám Straussovou hudbou znovu a znovu překvapovat. Doufám, že se nám k tomuto podaří strhnout i diváky,“ komentuje dramaturgii koncertu Ailyn Pérez.

 

Emmanuel-Villaume2-c-Pavel-Hejny

 

Emmanuel Villaume dále zařadil na program Adagietto z opery Ztracený ráj Krzysztofa Pendereckého a Sedmou symfonii Ludwiga van Beethovena. „Beethovenova Sedmá symfonie byla jednou z prvních skladeb, kterou jsem ve svém životě slyšel. Dodnes mne fascinuje svou vitalitou, energií, a netajím se tím, že z Beethovenových symfonií je mou nejmilejší,“ dodává.  

PKF — Prague Philharmonia vstupuje tímto koncertem do 25. roku své existence. V únoru tohoto roku se chystá na dlouho očekávané turné s tenoristou Jonasem Kaufmannem.

 

PKFspolecna20182mensi-c-Pave-Hejny

 

Foto: Pavel Hejný, Rebecca Fay, Dario Acosta

Veronika Paroulková

Vyrostla v hudebně výtvarné rodině. Vystudovala Právnickou fakultu UK, zpěv na Konzervatoři J. Ježka a soukromě hru na klavír a klarinet. Od 17 let se věnuje moderování a působí za mikrofonem nebo před televizní kamerou bez přestávky dodnes. Pracovala jako moderátorka na Classic FM (dnes Classic Praha), moderátorka zpravodajství v Radiu City, v ČRo Region a Radiožurnálu, poté vedoucí zpravodajství a publicistiky ČRo Region. Připravovala a moderovala pořad Telefonotéka a přenosy koncertů klasické hudby pro ČRo Vltava, publicistický pořad Proti srsti TV Prima, v České televizi pořady Před půlnocí, Před polednem, Studio 6, Politické spektrum, vědecký pořad Milenium a Zprávy ČT 24. V současné době moderuje Magazín Leonardo pro Český rozhlas Plus. Kromě toho psala články o klasické hudbě pro Divadelní noviny a spolupracuje jako moderátorka i s několika festivaly klasické hudby, s ČT ART, s pořadateli koncertů nebo s vědeckými institucemi. Její zálibou je golf a fotografování, ráda cestuje, chodí v přírodě, tančí nebo lyžuje. Jako koníčka má i vaření, kvalitní vína a gastronomii. A kde to jde, potkáte ji s fenkou Westíka pojmenovanou Mimi podle Pucciniho Bohémy, se kterou tvoří nerozlučnou dvojici. Založení portálu KlasikaPlus.cz považuje za zpečetění svého hlubokého vztahu s vážnou hudbou…

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.