sobota, 02 červenec 2022 09:09

Soběslav nabídne tučnou porci hudby. Začíná komorní festival Setkání s hudbou

Autor:

Čtrnáctý ročník festivalu komorní hudby v jihočeské Soběslavi, který je součástí oblíbených interpretačních kurzů pro mladé hudebnice a hudebníky, začíná dnes, v sobotu 2. července, a potrvá do úterý 12. července. Nabídne celkem jedenáct koncertů a Soběslav navštíví například Collegium Marianum, mezzosopranistka Karolína Berková, houslista Leoš Čepický nebo třeba zpěvák Dan Bárta.

 

3011

 

Festival i samotné interpretační kurzy jsou každoročně zahájeny vystoupením lektorů kurzů a dalších hostů. Koncert proběhne v soběslavském kostele svatého Víta od 19 hodin a následně bude pokračovat v městském kulturním domě. Večer bude letos věnován životnímu jubileu dlouholeté lektorky kurzů, kytaristce a pedagožce Taťáně Klánské. Ta sama zahraje na kytaru společně s Helenou Střížkovou a dále se představí houslisté Jiří Fišer, Jan Fišer a Michaela Pondělíčková, violoncellisté Tomáš Strašil a Jan Sedláček, pianisté Tomáš Víšek, Silvie Ježková a Štěpánka Rohlíčková. Zazpívá také mezzosopranistka Jarmila Chaloupková.

 

3002

 

Pozvání na letošní ročník přijalo Collegium Marianum, mezinárodně renomovaný soubor staré hudby, který v neděli 3. července od 19 hodin přednese program s názvem Hudba pro krále slunce. Ve špitálním kostele svatého Víta zaznějí skladby ze dvora francouzského krále Ludvíka XIV. v podání vedoucí souboru a hráčky na flauto traverso Jany Semerádové, dále Hany Flekové, která zahraje na violu da gamba, a Jana Krejči, který dámy doprovodí na teorbu.

 

3012

 

V úterý 5. července od 19 hodin se v soběslavském kulturním domě odehraje dramaturgicky neotřelý koncert s názvem Chvála houslí aneb Tři skladatelé, tři interpreti a jedna sonáta, který připravil pro festival pianista a zároveň dlouholetý lektor interpretačních kurzů Tomáš Víšek ve spolupráci mezzosopranistkou Karolínou Berkovou, která je stálým hostem Národního divadla a laureátkou několika pěveckých soutěží, a mladou talentovanou houslistkou Pavlou Tesařovou, která patří k nejnadějnějším umělkyním své generace.

Středeční večer 6. července od 19 hodin nabídne Večer pro deset strun ve znamení hudby pro kytaru a housle v podání významného českého houslisty a primária Wihanova kvarteta Leoše Čepického a vyhledávaného českého kytaristy Petra Saidla. Koncert zazní v soběslavské Galerii svatého Marka.

 

3008

 

Ve dvou neobvyklých koncertních lokalitách města se odehrají dva neobvyklé koncerty: Na terase Městské knihovny, která se nachází ve starém gotickém paláci Soběslavského hradu, zazní ve čtvrtek 7. července od 19 hodin irská hudba v podání skupiny Shannon. Městské koupaliště zase bude hostit každoroční populární open-air koncert s názvem Domácí výroba aneb Pecky všecky v pátek 8. července od 19 hodin. O hudbu se postará kapela sestavená ředitelem soběslavských kurzů Petrem Hanzlíkem a zahraje skladby na pomezí folk-rocku, country, jazzu a blues.

 

3013

 

Sobota 9. července nabídne další lahůdku: komorní koncert zpěváka Dana Bárty ve spolupráci s kytaristou Jaroslavem Friedlem v soběslavském kině od 19 hodin.

Festival i samotné interpretační kurzy vyvrcholí koncerty účastnic a účastníků kurzů. Ty budou celkem čtyři: v neděli 10. července od 19 hodin v kostele svatého Víta, o den později, v pondělí 11. července, nejprve v 11 hodin v koncertním sále místní ZUŠ a poté večer od 21 hodin nokturno v kostele svatého Víta a v úterý 12. července od 18 hodin v kulturním domě.

 

3006

 

Kompletní program naleznete na webových stránkách festivalu. Vstupné na všechny koncerty je tak jako každý rok dobrovolné.

Jan Průša

 

Foto: archiv festivalu a KlasikyPlus, Peter Ganzgluck

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.