pondělí, 27 červen 2022 08:53

Hudební festival Znojmo v červenci poosmnácté. Tentokrát s podtitulem Andělé strážní a návraty domů

Autor:

Letošní Hudební festival Znojmo má v termínu 8. až 24. července na programu více než třicet koncertů a doprovodných akcí. Ročník s podtitulem Andělé strážní a návraty domů se bude konat na různých místech města Znojma a také v jeho okolí – v přírodě i v krásných prostorách zámků a kostelů. V semknuté dramaturgii se může publikum těšit na patrona festivalu, houslistu Pavla Šporcla, a další interprety z oblasti klasické hudby. Pořadatelé nezapomněli ani na cimbálovou muziku, jazz a crossover programy.

 

1117

 

V červenci se ve Znojmě odehraje jedinečné scénické ztvárnění oratoria Josepha Haydna Návrat Tobiášův. Jako každoročně v rámci projektu pořadatelé nabídnou unikátní dílo nastudované premiérově právě pro tento festival. V hlavním obsazení se představí Adam Plachetka a spolu s ním Theodore Browne, Dagmar Šašková, Shira Patchornik a Lucie Kaňková. O hudbu se opět stará Czech Ensemble Baroque Orchestra & Choir v čele dirigentem Romanem Válkem a sbormistryní Terezou Válkovou.

Haydnovo oratorium Il ritorno di Tobia (Návrat Tobiášův) je prvním dílem tohoto druhu skladatele. Je psáno ve stylu metastasiovské ideje oratoria jako duchovní opery. Takto bylo oratorium chápáno i ve Vídni sedmdesátých let 18. století, s jejímž prostředím Händel počítal. Skladbu uvedl v dubnu 1775 na benefičním koncertě Společnosti hudebníků. Starozákonní námět převedl do podoby italského libreta vídeňský básník Giovanni Gastone Boccherini. Formálním základem dvoudílné kompozice jsou po vzoru opery recitativy a árie, nechybí ale ani sbory v duchu oratorní tradice. Skladba se setkala s velkým úspěchem a byla za skladatelova života velmi populární.

 

1113

 

Mezi vrcholy letošního ročníku Hudebního festivalu Znojmo dále patří koncert kapely Voces8, což je jeden z nejlepších světových vokálních souborů, do Znojma přijedou z Británie. Ondřej Havelka a jeho Melody Makers představí na nádvoří zámku v Uherčicích program věnovaný především Jiřímu Traxlerovi. „Sopranistka Martina Janková a cembalistka Barbara Maria Willi zakončí festival recitálem složeným z děl českých skladatelů tvořících především ve Vídni v době působení velkého dvorního libretisty a básníka Pietra Metastasia,“ uvádějí organizátoři s tím, že zaznějí díla Josepha Haydna, Leopolda Koželuha a Jana Václava Huga Voříška.

 

Foto: Wikipedia, Andy Staples

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.