neděle, 19 červen 2022 15:10

Open air koncert Tance v zahradách a komorní opery Miloše Štědroně v podání Ensemble Opera Diversa

Autor:

Ensemble Opera Diversa odehraje ve středu 22. června v 19 hodin koncert v prostorách atria Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. V dalších dnech soubor nabídne dvě komorní opery Miloše Štědroně – fantasmagorickou upíří vizi otců českého národa a apokryfní obraz ze života Johanna Gregora Mendela, zakladatele genetiky a jednoho z nejvýznamnějších světových vědců. Obě díla uvede Ensemble Opera Diversa při příležitosti dvoustého výročí Mendelova narození. Palackého truchlivý konec zazní v pátek 24. června v novojičínském Muzeu, obě opery – Palackého truchlivý konec a Magnum mysterium pak 26. června v Co.Labs v Kounicově ulici v Brně.

 

100

 

Program středečního koncertu lemují světové premiéry dvou tanečních suit – zatímco čtyřdílnou Českou suitu zkomponoval Ondřej Šárek, ta skotská s názvem Scottish Serenade pochází z pera Filipa Holackého, který žije v Edinburghu. Třetí světovou premiérou je krátká skladba Seconda prattica IV pro smyčce letošního jubilanta Miloše Štědroně. V české premiéře pak zazní éterické Concerto pro fagot a smyčce s marimbou, jehož autorem je kanadský skladatel Marjan Mozetich. Sólově se představí Pavel Horák – fagot a Martin Švec – marimba. Vše se odehraje pod taktovkou Patrika Červáka, který před diversním orchestrem stane vůbec poprvé.

 

1002

 

Operu Palackého truchlivý konec premiéroval Ensemble Opera Diversa na festivalu OPERA 2013. Groteskní fraška je především vítanou příležitostí, jak s ironickou nadsázkou demytizovat nacionální dějinné poučky. Autor loutkové hry, ze které libreto vychází, Hubert Krejčí, byl svérázným divadelníkem s kousavým smyslem pro humor a opera proto líčí obrozence s patřičným odstupem. Inspirace loutkovým divadlem je také výrazným prvkem scénického ztvárnění, kdy pětice interpretů s pomocí jednoduchých loutek rozehrává více než dvojnásobné množství postav a navíc nepostradatelný operní chór. Všechno dění konečně nevybíravě komentuje ve svých vstupech rapující Kašpárek.

 

1001

 

Magnum mysterium zazní ve světové premiéře. Jedná se v podstatě o apokryf, v němž autor spojuje fiktivní komentáře se skutečnými událostmi a texty ze života pozdějšího starobrněnského opata,“ uvádějí pořadatelé. Tato vícevrstevnatost se odráží jak v samotném příběhu, tak i v úsečně lakonickém hudebním uchopení, typickém právě pro skladby Miloše Štědroně. Promluvy postav se odvíjejí ve vážné i ironizující rovině, kterou představují dvě baby z Brna se zcela zemitým pohledem na vědecké i duchovní problémy. V kontrastu s tím je Johann Gregor Mendel vážnou postavou, jejímž protějškem je zde v duchu barokní opery a oratoria také role svědka-vypravěče.

 

1000

 

Foto: Fb souboru, Marek Procházka 

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.