pondělí, 13 červen 2022 15:28

Mezinárodní festival současného umění s duchovním zaměřením Forfest Czech Republic zve na letní projekty

Autor:

Letošní mezinárodní festival současného umění s duchovním zaměřením Forfest Czech Republic začal v únoru a zve na další koncerty v průběhu léta. Pořádá ho Umělecká iniciativa a koná se už potřiadvacáté. Nejbližším koncertem je čtvrteční program v chrámu svatého Mořice v Kroměříži s tématem „Soudobá česká duchovní hudba“. Od 20 hodin tam vystoupí brněnský komorní sbor Ensemble Versus se sbormistrem Vladimírem Maňasem. Mottem tohoto ročníku je Donatellův citát „Uslyšíš-li o konci světa, vezmi dláto do ruky a tvoř…“. Projekty festivalu jsou situovány do míst, jako jsou Kroměříž, Olomouc, Zlín, Kojetín, Hodonín nebo Hustopeče. Více informací a program najdete zde.

 

0001

 

V dalších projektech festivalu, které obnášejí zejména komentované koncerty s přednáškami či kompoziční kurzy a kolokvia, během léta vystoupí například polsko-slovenské Duo Accosphere, varhanice Irena Chřibková, Dětský a mládežnický sbor Permoník Karviná, violista Petr Vaculovič, klavíristky Elena Letňanová, Veronika Ptáčková, Julia Okaji, violoncellista a skladatel Štěpán Filípek, Doležalovo kvarteto, Trio Aperto, houslistka Tereza Horáková, violista Ondřej Štochl nebo Pavel Bořkovec Quartet.

V rámci projektů budou zastoupení skladatelé dvacátého a zejména tohoto století. Z těch českých to budou například Jan Hanuš, Petr Eben, František Emmert, Antonín Tučapský, Otomar Kvěch, Ilja Hurník, Emil Hradecký, Josef Klička, Jiří Laburda, Miloš Štědroň, Jiří Bezděk, Emil Viklický, Josef Marek, Jiří Pakandl, Lukáš Sommer, Milan Báchorek, Edvard Schiffauer, Ondřej Štochl, Slavomír Hořínka, Vojtěch Mojžíš, Josef Adamík, Michal Rataj, Ondřej Kyas, Jiří Bárta, Michal Nejtek, Dalibor Spilka, Jiří Pavlica, Tomáš Pálka, E. F. Burian, Václav Trojan, Anton Aslamas, Pavel Bořkovec či Jiří Strejc.

 

002

 

Početná je i skupina dam, mezi kterými nebudou chybět Irena Szurmanová, Soňa Vetchá, Markéta Brothánková, Petra Čtveráčková, Hana Foss, Darina Žurková, Zuzana Michlerová, Markéta Mazourová a Jana Vöröšová.

Ze zahraničních autorů se mohou posluchači těšit na kompozice slovenských skladatelů Petera Machajdíka, Martina Kráľa a Vladimíra Godára nebo Poláků Mariana Sawy a Katarzyny Krzewińské. Dámské kruhy dále rozšíří Alma Mahlerová, Nadia Boulanger, Darija Andovska, Violeta Dinescu nebo Naoko Ikeda. Ta nebude jedinou zástupkyní Země vycházejícího slunce – doplní ji také Yashiro Akio a Joe Hisaishi, kterého mohli diváci naživo vidět v dubnu v čele brněnské filharmonie. Dále zaznějí kompozice Kanaďanů Tylera Versluise a Denise Bédarda, Nora Oly Gjeila, Brazilce Heitora Villa-Lobose, Waltera Steffense a Hanse-Andrého Stamma z Německa, Daniela Kessnera z USA nebo Györgye Kurtága z Maďarska.

 

004

 

Z častěji skloňovaných jmen diváci v programech najdou také Paula Hindemitha, Arnolda Schönberga, Maurice Duruflého, Luciana Beria, Stevea Reicha, Ralpha Vaughana Williamse, Györgye Ligetiho nebo v poslední době z pódií hojně znějící Giju Kančeliho a Valentyna Sylvestrova.

Lektory kompozičních kurzů jsou Albert Breier z Německa, Jaroslav Šťastný, Pavel Zemek-Novák a Ondřej Štochl.

 

005

 

Foto: Ensemble Versus, ilustrační / archiv festivalu

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.