neděle, 12 červen 2022 12:04

Festival EuroArt Praha v úterý v Sále Martinů uzavřou Stamicovo kvarteto, Bohuslav Matoušek a Igor Ardašev

Autor:

Festival EuroArt Praha v úterý 14. června v Sále Martinů v 19:30 hodin uzavřou Stamicovo kvarteto, houslista Bohuslav Matoušek a klavírista Igor Ardašev. Zaznějí tam skladby Crisantemi Giacoma Pucciniho, Smyčcový kvartet D dur č. 2 Alexandra Borodina a Koncert pro klavír, housle a smyčcové kvarteto, op. 21 Ernesta Chaussona.

 

00002

 

Nejvýznamnější představitel operního verismu, italský skladatel Giacomo Puccini, vytvořil Crisantemi – jednověté dílo pro smyčcové kvarteto, během jediné noci a věnoval ho památce zesnulého prince Amadea di Savoia, vévody d'Aosta. Ozvěny tohoto kusu jsou zároveň slyšet v opeře Manon Lescaut,“ uvádějí pořadatelé s tím, že dílo zazní v podání rezidenčního souboru festivalu, Stamicova kvarteta, které zařadilo do první poloviny koncertu také dílo jednoho z hlavních představitelů ruské národní školy devatenáctého století Alexandra Borodina. Bude to Smyčcový kvartet D dur, věnovaný autorově manželce Kateřině Protopopové se vzpomínkou na jejich seznámení.

Slavnostní závěr festivalu bude patřit rozsáhlému Koncertu pro klavír, housle a smyčcové kvarteto, op. 21 francouzského autora Ernesta Chaussona. Jako své hosty představí Stamicovci svého bývalého primária Bohuslava Matouška a klavíristu Igora Ardaševa.

 

Foto: archiv souboru

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.