středa, 08 červen 2022 10:53

Premiérová série MHF Leoše Janáčka od čtvrtka

Autor:

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka se od čtvrtka 9. června ponese ve znamení premiérového dění. Ve jmenovaný zítřek nabídne Večer festivalových premiér. Poprvé na něm zazní Koncert pro housle a dva smyčcové orchestry Trigon od Lukáše Hurníka. Jde o v dobrém slova smyslu hudební „souboj“ tří velkých německých „B“, tedy Bacha, Beethovena a Brahmse.

 

111

 

Motivy z jejich skladeb Lukáš Hurník vtipně zpracoval, a jak sám prozradil, Bach nakonec v této hudební diskusi zvítězí,“ říká ředitel MHF Leoše Janáčka Jaromír Javůrek.

Festivalová premiéra to bude nejen pro tuto skladbu, ale také pro sólového houslistu Romana Patočku a dirigenta Tomáše Braunera. Koncert s Hurníkovou ostravskou premiérou logicky doplňují skladby Beethovena a Brahmse. Vedle toho zazní Koncert pro klavír a malý orchestr č. 1 Ervína Schulhoffa. Německý Žid, hlásící se ale hrdě k češství, trval na tom, aby bylo jeho křestní jméno psáno česky, tedy Ervín. Do Ostravy se Večerem festivalových premiér symbolicky navrací. Byl tu sólovým klavíristou rozhlasového studia a až do roku 1939 patřil k výrazným osobnostem ostravského hudebního světa. „Neprávem na něj zapomínáme, proto jsme do programu zařadili jeho důstojný návrat,“ podotkl Jaromír Javůrek.

 

1112

 

Po zmíněném premiérami naplněném koncertu se festivalová prvenství přesunou do Janáčkova rodiště – tedy do Hukvald. Právě tam se 12. června odehraje světová premiéra nového, přímo na objednávku festivalu vzniklého díla skladatelky, klavíristky a sbormistryně Ireny Szurmanové s názvem „Proutek z pařezu“. Skladba je určena pro sólovou flétnu a smyčcový orchestr a zazní v provedení Šárky Adamíkové a komorního orchestru Camerata Janáček pod vedením Pavla Doležala.

 

115

 

Festival nabídne také na nezvyklé propojení s výtvarným uměním. Zatímco budou v Hukvaldech 12. června znít tóny „Symfonie č. 4 Hudba Soláně“ skladatele Jaromíra Podešvy a umělecký přednes literárního díla „Svatojánská noc“ Marie Podešvové, bude v Ostravském domě umění k vidění výstava výtvarného díla Františka Podešvy. „Strýc skladatele Jaromíra Podešvy a manžel spisovatelky Marie Podešvové žil od konce 30. let 20. století v okolí Soláně. Výstava Podešvových prací zachycuje ‚magickou Soláň‘ a jako doprovodný program MHF Leoše Janáčka 2022 potrvá až do 3. července,“ uvádějí pořadatelé.

Návštěvníci Janáčkova festivalu se mohou těšit také na 14., 16., 21. nebo 22. června. Ve festivalovém programu vystoupí charismatický Miloš Karadaglić původem z Černé Hory, polský dirigent ukrajinského původu Yaroslav Shemet a symfonický orchestr Sinfonia Varsovia. Prezident MHF Leoše Janáčka dirigent Tomáš Netopil bude poprvé řídit Záhřebskou filharmonii, která vystoupí s vynikajícím francouzským cembalistou Jeanem Rondeauem. „Marek Prášil bude pro změnu poprvé dirigovat Slezskou filharmonii H. M. Góreckého. S nimi vystoupí ve své festivalové premiéře také islandská sopranistka Arnheiður Eiríksdóttir,“ uzavírá svou pozvánku festival.

 

114

 

Foto: Lars Borges, archiv festivalu

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.