pátek, 03 červen 2022 10:48

Patnáctý Mezinárodní hudební festival Kutná Hora od soboty do 12. června

Autor:

Mezinárodní hudební festival Kutná Hora je známý zejména jako přehlídka komorní hudby s vytříbenou dramaturgií, kterou připravuje její umělecký ředitel, uznávaný violoncellista Jiří Bárta. Letos se festival koná od soboty 4. do neděle 12. června. Kompletní informace najdete zde.

 

300

 

Jako ostatní festivaly, i kutnohorský byl v minulých letech omezen pandemií, kvůli které nemohla přijet řada zahraničních interpretů a bylo nutné provádět rozsáhlé změny programové i realizační. „Letos se festival dostává zpátky do svého tradičního formátu a v rámci týdenní tvůrčí dílny přivítá více než desítku zahraničních a tuzemských hudebních osobností, které se zřídka setkají na jednom pódiu,“ avizují pořadatelé.

V Kutné Hoře se v letos v rámci devíti koncertů představí pianisté Piers Lane, Terezie Fialová a Jan Simon, houslisté Dalibor Karvay, Milan Paľa, Roman Patočka, Pavel Šporcl, Lenka Torgersen a Miroslav Ambroš, violista Karel Untermüller, klarinetista Michel Raison, fagotista Jan Hudeček, specialisté na starou hudbu – theorbista Jan Krejča, gambisté Michal Raitmajer a Hana Fleková či varhaník Adam Viktora. Zapojí se také kutnohorský Učitelský pěvecký sbor Tyl a studentský sbor Gaudeamus pod vedením sbormistra Zdeňka Licka.

 

302

 

Od svého založení v roce 2008 je festival specifický svým zaměřením na uvádění děl soudobých autorů vedle klasických skladeb, které zaznívají ve vzájemné synergii. Takový model se za léta osvědčil a dopomohl vychovat aktivní posluchačstvo, které soudobou hudbu vyhledává. Festival je atraktivní jak pro poučené publikum, tak i širokou veřejnost, místní nadšence a podporovatele, kteří se k odkazu festivalu dlouhodobě hlásí.

 

303

 

Příkladem letošních nekonformních večerů může být uvedení Symfonie Ejhle člověk! brněnského skladatele Františka Gregora Emmerta (4. 6.), houslových Růžencových sonát Heinricha Ignaze Bibera v kontrastu se skladbami Pascala Dusapina (9. 6.) nebo skladby Erwina Schulhoffa, Víta Zouhara a průkopníka konceptuálního umění či novodadaisty Yvesa Kleina a jeho kultovní, ale zřídka prováděné Monoton – Silence Symfonie v kontrastu s Mozartovým Kegelstatt Triem (11. 6),“ zve festival a dodává, že zmínku zaslouží i uvedení raných preludií Olivera Messiaena v kontrastu se čtyřiadvaceti preludii Alexandra Skrjabina doplněných o původní autorsky zamýšlené scénické osvětlení exponované v chrámu svaté Barbory.

 

304

 

Kromě zmiňovaných děl zaznějí skladby kmenového repertoáru od Antonína Dvořáka, Josefa Suka, Fryderyka Chopina, Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Césara Francka, Franze Schuberta a barokní repertoár prováděný na autentické nástroje.

 

Foto: archiv festivalu

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.