neděle, 29 květen 2022 10:42

Klasika u Wericha letos i se zahraničními umělci a také pro děti. Začíná v úterý

Autor:

Pořadatelé cyklu Klasika u Wericha zvou na klasické koncerty a recitály v podání výjimečných talentovaných českých a nově i zahraničních umělců, které doplní doprovodný program pro rodiny s dětmi na zahradě Werichovy vily. Druhý ročník komorního festivalu vážné hudby se bude konat od úterý 31. května do 13. září. Pro rodiny s dětmi jsou v plánu dvě nedělní odpoledne, a to 26. června a 17. července.

 

00001

 

Hlavními protagonisty úterního Zahajovacího koncertu budou od 19 hodin litevský tenorista Edgaras Davidovičius, hostující sólista Litevské národní opery, a česká sopranistka Eva Esterková, hostující sólistka Národního divadla Brno. Oba mladé umělce spojuje aktivní propagace opery a její přiblížení širším vrstvám. Na programu budou jak lidové, tak umělé písně na pomyslné cestě z Litvy přes Polsko až do Česka a Slovenska.

 

00002

 

Jedinečné místo s geniem loci na břehu Čertovky rozezní od konce května do začátku září klasická hudba v podání výjimečných talentovaných mladých umělců z Česka a nově i ze zahraničí,“ uvádějí pořadatelé s tím, že dramaturgie koncertů je zaměřena především na písně a opět lehce „cestovatelsky“. V souvislosti s předsednictvím České republiky Radě EU se programy soustředí na evropské autory a lidovou tvorbu. Diváci se mohou těšit na pomyslný výlet slovanskými zeměmi, koncert klasické hudby severských zemí, koncert rakouský; v doprovodném programu na „Italské prázdniny“ na motivy Jana Wericha a svět ilustrací Markéty Vydrové.

Srpnový koncert opanuje klasická severská hudba v podání islandské mezzosopranistky a sólistky Národního divadla v Praze Arnheiður Eiríksdóttir. Dramaturgie programu se opět soustředí na písňovou tvorbu, a to islandskou, norskou, finskou a švédskou motivovanou silou severské přírody, jejich bájí a věčného tématu lásky a zlomených srdcí.

 

00004

 

Závěrečný zářijový „Rakouský koncert“ bude patřit basbarytonistovi Lukáši Bařákovi, který je držitelem Ceny ředitele Národního divadla v Praze pro mladé umělce do pětatřiceti let, a mladé sopranistce Kristýně Kůstkové, laureátce mnoha pěveckých soutěží a držitelce Gold Crystal Heart Award 2020 od Českého centra New York za šíření české kultury v USA. Posluchači se mohou těšit na cestu čtyřmi stoletími klasiky až po současnost; zazní jak písně, tak árie ze známých Mozartových oper.

Na klavír letos všechny umělce doprovází přední český pianista Ahmad Hedar.

 

00003

 

Letos se z programu Klasiky u Wericha budou moci těšit i milovníci vážné hudby mimo Prahu. V Horáckém divadle Jihlava se bude 21. července konat koncert s písněmi Dvořáka, Janáčka a Martinů „V národním tónu“ sopranistky Elišky Gattringerové a barytonisty Romana Hozy. Schwarzenberská hrobka v Třeboni se pak 9. září rozezní klasickou kytarou Barbory Kubíkové a mezzosopránem Ester Pavlů v programu Španělského večera. Pro více informací k programu hudebních slavností navštivte www.klasikauwericha.cz nebo www.werichovavila.cz.

 

Foto: archiv a Fb projektu

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.