sobota, 28 květen 2022 12:09

Pražské jaro – Klangforum Wien, FOK s Petrem Popelkou, Alban Gerhardt, Les Siècles, Gürzenich-Orchester Köln a Wiener Philharmoniker

Autor:

Festival Pražské jaro se blíží ke svému konci. Dnešní sobota je na etapy věnována souboru Klangforum Wien, který se věnuje současné hudbě. Jejich projekty jsou přehledně uvedeny zde. V neděli 29. května dopoledne zahrají Svatolukášský komorní orchestr, houslista Leoš Čepický a varhaník Aleš Bárta v křečovickém kostele svatého Lukáše, a to se vzpomínkou na výročí úmrtí skladatele Josefa Suka, a večer v Obecním domě vystoupí altistka Gerhild Romberger s FOK a dirigentem Petrem Popelkou. Hned v pondělí přednese v Rudolfinu bachovské violoncellové suity Alban Gerhardt, v úterý tam vystoupí orchestr Les Siècles s dirigentem François-Xavierem Rothem, který ve středu 1. června v Obecním domě povede Gürzenich-Orchester Köln. Kostel svatých Šimona a Judy bude ve čtvrtek 2. června místem mimořádného koncertu PJ, kde se představí Kyjevští sólisté, a Smetanova síň Obecního domu bude v pátek 3. června hostit orchestr Wiener Philharmoniker s dirigentem Andrisem Nelsonsem, aby za letošním festivalem udělali uměleckou tečku.

 

00004

 

Dirigent Petr Popelka, který se řídí svou intuicí a v umění má rád výzvy a rizika, otevře svůj nedělní pražskojarní program skladbou Rafaela Kubelíka, umělce, který je s festivalem nerozlučně spjatý. „Kubelík pro mě představuje prototyp univerzálního muzikanta s nekomplikovaným, ryzím, upřímným přístupem k hudbě. Sekvence jsou dílem neobyčejně dramatickým se spoustou zvukově intenzivních ploch,“ říká Petr Popelka o první skladbě večera, na němž se společně s ním představí také významná německá mezzosopranistka a přední interpretka písňového repertoáru Gerhild Romberger, a to v Korngoldových Lieder des Abschieds, op. 14. Večer uzavře symfonický monument Pan, op. 43 Vítězslava Nováka.

 

0011

 

Šestice Bachových suit pro sólové violoncello patří k pilířům repertoáru Albana Gerhardta. Když je v roce 2019 natočil pro britský label Hyperion, prestižní časopis Gramophone napsal: „Gerhardt zní příjemně uvolněně, ať už se svižnou grácií hraje sarabandu, nebo s radostnou jistotou tančí v menuetu či gavotě. A jeho zvuk je úžasný!“ Nahrávku kompletu Gerhardt označil za svůj osobní výstup na Mount Everest. Violoncellista zahraje v Rudolfinu v pondělí 30. května.

 

00005

 

Svými zvukovými představami nezřídka šokuje i ostřílené hráče nejlepších orchestrů světa. Dokonce si díky tomu vysloužil přezdívku Special FX. Dirigent François-Xavier Roth,“ uvádí Pražské jaro. Po Bostonu, Londýně, Paříži, Berlíně nebo Tokiu přivítá tuto světovou hvězdu konečně i Praha. V českém debutu zde představí ve dvou po sobě následujících dnech oba „své“ orchestry – Les Siècles a Gürzenich-Orchester Köln. Zatímco Les Siècles jsou relativně mladou štikou v evropském orchestrálním rybníku, Gürzenich-Orchester Köln patří k nejstarším a nejváženějším orchestrům Starého kontinentu. Je spojen se jmény jako Johannes Brahms, Richard Strauss či Gustav Mahler, jehož Třetí a Pátou symfonii uvedl ve světové premiéře. V úterním programu zaznějí symfonická báseň Césara Francka Prokletý lovec, dále jeho Symfonické variace pro klavír a orchestr, poté Debussyho Moře a slavná Franckova Symfonie d moll večer uzavře. Rothův středeční koncert s Gürzenich-Orchester Köln posluchačům nabídne Janáčkovu baladu Šumařovo dítě, koncert pro violu a orchestr Der Schwanendreher Paula Hindemitha se sólistkou Tabeou Zimmermann a Straussovu symfonickou báseň Život hrdiny.

 

0009

 

Sotva bychom našli těleso těsněji spjaté s historií a tradicí evropské klasické hudby než Vídeňské filharmoniky, orchestr řazený k absolutní světové špičce,“ říká ředitel festivalu Pražské jaro Roman Bělor. Orchestr patří k pravidelným hostům festivalu už více než půlstoletí – od koncertů s Herbertem von Karajanem a Karlem Böhmem v šedesátých letech minulého století až po nezapomenutelný zahajovací koncert s Danielem Barenboimem v roce 2017. Obecní dům bude místem Závěrečného koncertu Pražského jara v pátek 3. června. Vídeňské filharmoniky povede Andris Nelsons, který je od sezóny 2014/2015 hudebním ředitelem Bostonského symfonického orchestru a od února 2018 jednadvacátým „kapellmeisterem“ Orchestru lipského Gewandhausu. Na programu budou Märchen-Poem od Sofie Gubajduliny, Šostakovičova Symfonie č. 9 Es dur, op. 70 a celý festival uzavře Dvořákova Symfonie č. 6 D dur, op. 60.

 

00003

 

Foto: Marco Borggreve, Hartmut Naegele, Kaupo Kikkas, Rosa Frank

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.