pátek, 20 květen 2022 13:07

Pražské jaro v neděli s Annou Paulovou, ve středu s Freiburger Barockorchester a Vox Luminis

Autor:

Klarinetistka Anna Paulová opět vystoupí na festivalu Pražské jaro, tentokrát s korejskou flétnistkou Chaeyeon You. Paulová je laureátkou Pražského jara z roku 2015, stejně tak její jihokorejská kolegyně, ta se zúčastnila v roce 2020. Dalšími laureáty, kteří vystoupí s nimi, budou cembalistka Monika Knoblochová a klavírista Adam Skoumal. Umělci spolu zahrají v Anežském klášteře v neděli 22. května od 17 hodin. Koncert Freiburger Barockorchester a Vox Luminis se bude konat ve středu 25. května od 20 hodin v Rudolfinu. Soubory společně uvedou kantátu ke svátku Nanebevstoupení Páně Auf Christi Himmelfahrt allein Johanna Sebastiana Bacha, ale zaznějí i díla Georga Philippa Telemanna a Heinricha Ignaze Franze Bibera.

 

0001

 

Belgický ansámbl Vox Luminis byl založen basistou Lionelem Meunierem před sedmnácti lety. „Skrze Hlas získat přístup ke Světlu,“ zní motto souboru. „Sólisté Vox Luminis se vyznačují čistotou svého projevu, svěžestí hlasů, dynamikou a vzácně dokonalým provedením. Kvalita jejich výrazu, jednoduchost a vroucnost soupeří s důstojností a nadšením, a tak dává obdivuhodně vyniknout vybranému náročnému repertoáru,“ napsal o nich před čtyřmi lety francouzský magazín Forumopera. Vokální soubor doprovodí německý Freiburger Barockorchester, který se v oblasti poučené interpretace staré hudby těší světovému renomé. Orchestr byl založen nadšenými studenty freiburské hudební univerzity už před téměř pětatřiceti lety. Na festivalu Pražské jaro sklízeli ovace naposledy před osmi lety s Bachovým repertoárem v Rudolfinu.

 

0002

 

Do příštího pátku na festivalu vystoupí celá řada dalších umělců. Už dnes, v pátek 20. května, to bude Česká filharmonie s dirigentem Davidem Robertsonem, klavíristou Ivem Kahánkem a Pražským filharmonickým sborem. V dalších dnech zahraje klavírní Trio Bohémo, hobojista a vítěz Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro 2019 Martin Daněk s hosty, smyčcové kvarteto Arete String Quartet, klavírní trio ve složení Emmanuel Tjeknavorian – housle, Daniel Müller-Schott – violoncello a Anna Vinnickaja – klavír, perkusionista Ladislav Bilan mladší s HAMU Percussion Ensemble, orchestr PKF – Prague Philharmonia s debutujícím dirigentem Markem Prášilem a jihokorejským klavíristou Donghou Leem, Česká filharmonie s dirigentem Petrem Altrichterem, se sólisty a Českým filharmonickým sborem Brno a soubor Klangforum Wien se světovou premiérou skladby na objednávku Pražského jara od Martina Smolky.

 

Foto: Pražské jaro / Zdeněk Chrapek

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.