pátek, 13 květen 2022 13:01

V úterý začíná Festival Hudba tisíců – Mahler Jihlava 2022

Autor:

Jednadvacátý ročník Festivalu Hudba tisíců – Mahler Jihlava 2022 začíná v úterý 17. května. Zahájí ho slavnostní koncert orchestru ZUŠ Jihlava pod vedením Jana Noska v Parku Gustava Mahlera a večerní projekcí na jihlavském náměstí – mahlerovským videomappingem. O dalších projektech informují pořadatelé níže.

 

300

 

Ve středu 18. května vystoupí na zahajovacím koncertu barytonista Jiří Rajniš, Český národní symfonický orchestr, čerstvý nositel prestižního ocenění Grammy, a rakouský dirigent Vinzenz Praxmarer. Na programu budou písně Gustava Mahlera ze sbírky Des Knaben Wunderhorn, předehry k operám Prodaná nevěsta a Hubička Bedřicha Smetany a části z oper Alexandra Zemlinského Es war einmal a Kleider machen Leute.

 

301

 

Na dalších koncertech letošního festivalu zazní mimo jiné obnovená světová premiéra Mše svatého Aloise Leopolda Hoffmanna v podání Českého chlapeckého sboru Boni pueri a Wranitzky Kapelle. V podání Dominiky Škrabalové a Filipa Bandžaka dojde na písňová díla Gustava Mahlera a objeví se zahraniční sólisté a soubory, jako trumpetista Gábor Boldoczki, Helsinki Baroque ensemble, Komorní orchestr VŠMU z Bratislavy, kytarista Miloš Karadaglić, Orchestr Allegro Vivo a řada dalších.

 

303

 

Festival pokračuje až do 7. července a v podzimním prologu připomene i významné životní jubileum houslisty Václava Hudečka jeho koncertem se souborem Barocco sempre giovane. Bližší informace o všech koncertech najdete na www.mahler2000.cz.

 

Foto: archiv festivalu, Jan Černo

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.