pondělí, 09 květen 2022 09:17

Americké jaro v květnu – Broberg, Werner a Tandon, trio klarinetů i Attacca Quartet. Uri Caine už toto úterý

Autor:

Sedmnáctý ročník mezinárodního hudebního festivalu Americké jaro zahájí už v úterý 10. května významný americký klavírista a skladatel Uri Caine. I letos nabídne festival originální dramaturgii plnou jedinečných koncertů klasické i jazzové hudby v Praze i regionech. Kromě Uriho Cainea vystoupí také klavírista Kenny Broberg, klavírista a skladatel Kenny Werner a zpěvačka Chandrika Tandon, klarinetové trio ve složení Michael Rusinek, Ayane Kozasa a Steven Lin v projektu Curtis on Tour. Dále na festivalu vystoupí cenou Grammy oceněný soubor Attacca Quartet s jedinečným programem, jehož kurátorem je světoznámý hudební skladatel John Adams.

 

00004

 

Na zahajovacím koncertě v úterý 10. května v multifunkčním sále DOX+ od 19 hodin vystoupí Uri Caine s Moravskou filharmonií Olomouc pod vedením dirigenta Davida Roberta Colemana. Posluchači uslyší světovou premiéru Caineovy skladby Nein!, výběr z Books of Angels od Johna Zorna a po přestávce v české premiéře i Caineovo přepracování Beethovenových Diabelliho variací. „Po koncertu proběhne debata protagonistů večera s posluchači, kterou bude moderovat publicista Petr Vizina,“ zve ředitelka festivalu Americké jaro Zdenka Součková a dramaturgie dodává, že Uri Caine vešel ve známost v devadesátých letech, když coby kurátor Benátského bienále odvážně přepracoval Othella. Později se stal výraznou osobností newyorské downtown scény a sblížil se s okruhem experimentálních hudebníků z prostoru Knitting Factory.

Se sérií šesti koncertů v Praze a regionech vystoupí klavírista Kenny Broberg, vítěz ceny American Pianist Award za rok 2021. V minulosti získal stříbrnou medaili na Mezinárodní klavírní soutěži Vana Cliburna v roce 2017 a bronzovou medaili na Mezinárodní soutěži Petra Iljiče Čajkovského v roce 2019. Jen hrstka klavíristů Brobergovy generace se dočkala takového ohlasu a obdivu jako on a jeho sláva se rychle šíří po celém světě. Jeho koncertní vystoupení vynikají intenzitou, invencí a důsledností a na Americkém jaru uvede skladby Metnera a Barbera. Pražský koncert je naplánován na 12. května od 19 hodin do Koncertního sálu Pražské konzervatoře.

 

00002

 

Věhlasný Curtis Institute představuje od roku 2019 své nejuznávanější absolventy a vysílá je na turné po celém světě. „Michael Rusinek, první klarinetista Pittsburgh Symphony Orchestra, Ayane Kozasa, violistka kvartetu Aizuri Quartet nominovaného na Grammy, a oceňovaný klavírista Steven Lin provedou mistrovská díla klasicismu a romantismu v aranžmá pro klarinetové trio, které vzniklo na objednávku absolventa Curtis Institute, Darona Hagena pro sérii koncertních turné Curtis on Tour,“ zvou organizátoři na 15. května, opět do Koncertního sálu Pražské konzervatoře.

Klavírista a skladatel Kenny Werner a zpěvačka Chandrika Tandon uvedou v evropské premiéře projekt Unbounded, svůdnou kombinaci indické vážné hudby a jazzu, a to 16. května v 19 hodin v Divadle X10. Werner je světově proslulý klavírista a skladatel, který během své kariéry vystupoval s jazzovými legendami, jako jsou Dizzy Gillespie, Stan Getz, Charles Mingus a Jack DeJohnette. Úspěch jeho knihy z roku 1996 Mistrovství bez úsilí: Jak v sobě osvobodit dokonalého hudebníka ho vyslal do světa na misi učitele a přednášejícího. V roce 2014 se stal uměleckým ředitelem ústavu Effortless Mastery Institute na Berklee College of Music. Tandon v minulosti získala nominaci na Grammy za hudbu, která vychází z prastarých manter v sanskrtu, rág, anglických modliteb, modů západní hudby a jazzu.

 

00001

 

Soubor Attacca Quartet přiveze tvorbu soudobých amerických autorů, například Caroline Shaw, Anne Müller, Louise Colea a dalších. Kurátorem tohoto programu je světoznámý hudební skladatel John Adams. Koncert se koná 23. května od 19 hodin v multifunkčním sále DOX+. „Grammy oceněný soubor se pohybuje v hudbě 18. až 21. století a právě tato flexibilita z něj činí jedno z nejvšestrannějších a nejvýraznějších uskupení. Koncert se uskuteční ve spolupráci s Prague Music Performance,“ vysvětluje Americké jaro.

 

00003

 

Také v letošním roce festival zaštítí projekt ZUŠ Session Stipendijní Akademie MenART. Absolventský koncert mentorské třídy Marcela Bárty a Radky Fišarové se bude konat 21. května 2022 od 18 hodin v multifunkčním sále DOX+. Americké jaro v klubu Jazz Dock představí přední osobnosti mezinárodní jazzové scény Ambrose Akinmusire Quartet, Saru Gazarek nebo Jona Irabagona s projektem Rebellion(s). A spustí také platformu Music.Is Academy s celou řadou workshopů pro české hudebníky se špičkovými zahraničními umělci.

 

Foto: Roberto Cifarelli, Jeremy Enlow, archiv festivalu

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.