neděle, 08 květen 2022 09:03

SOČR v pondělí uvede Faustovskou symfonii s pány Českého filharmonického sboru Brno

Autor:

Faustovskou symfonii Franze Liszta inspirovanou Goetheho dramatem si mohou návštěvníci vychutnat v Rudolfinu v pondělí 9. května v 19:30 hodin. Pozvání Symfonického orchestru Českého rozhlasu s dirigentem Markem Šedivým přijali tenorista Jaroslav Březina a pánové z Českého filharmonického sboru Brno pod vedením Petra Fialy. Přímý přenos koncertu vysílá ČRo Vltava, záznam nabídne ČRo D-dur.

 

00001

 

Franz Liszt napsal svou symfonii na téma Fausta v polovině padesátých let devatenáctého století. Vznikla monumentální kompozice pro velký orchestr s varhanami, mužský sbor a tenorové sólo koncipovaná do tří charakteristických obrazů nazvaných podle hlavních postav hry Faust, Markétka a Mefistofeles. Dílo dokončené roku 1854 věnoval Liszt Hectoru Berliozovi, svému o několik let staršímu současníkovi a příteli.

Základem příběhu Goetheho veršované tragédie je středověká legenda o učenci Faustovi, který zaprodal svou duši peklu,“ uvádí dramaturgie. Na rozdíl od opery Charlesa Gounoda, rovněž z poloviny devatenáctého století, nelíčí Liszt ve své úspěšné skladbě příběh, ale vynalézavě a odvážně maluje hudbou ve třech částech jakési duchovní portréty: čtyřmi různými motivy vykresluje rozporuplného milence Fausta, prostými lyrickými melodiemi důvěřivou Markétku a deformovanými tématy, ďábelským scherzem a zlostnou fugou démonického Mefista. Sbor s tenorovým sólem za podpory varhan potom cituje mysteriózním, slavnostním a očistným způsobem závěr druhého dílu Fausta.

 

00002

 

Koncertní sezóna Českého filharmonického sboru Brno je po rozvolnění protiepidemických opatření opět v plném proudu. Sbor se může znovu setkávat se svými posluchači a příznivci v koncertních sálech doma i v Evropě a využívá tuto možnost v plné míře s nasazením sobě vlastním. Po úspěšných vystoupeních v Bělehradě, Linci, Hamburku nebo Bratislavě zamířil Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem Petrem Fialou do stuttgartské Liederhalle, kde ve spolupráci se Stuttgartskými filharmoniky a dirigentem Danem Ettingerem uvedl v sobotu Malou slavnostní mši Gioacchina Rossiniho. Při návratu domů vystoupí právě mužská část sboru v pražském Rudolfinu.

Na výlet do časů hudebního klasicismu zve Český filharmonický sbor Brno své publikum do Hradce Králové. V pojetí dirigenta Kaspara Zehndera, ve společnosti sólistů Simony Šaturové, Jaroslava Březiny a Romana Hozy a za doprovodu Filharmonie Hradec Králové provede v plném rozsahu oratorium Josepha Haydna Čtvero ročních dob. Koncert se bude konat ve čtvrtek 12. května od 19:30 hodin.

 

003

 

Dirigent Vasilij Sinajskij, sólisté Kateřina Kněžíková, Jarmila Balážová, Richard Samek a Jan Šťáva, Janáčkova filharmonie Ostrava, Český filharmonický sbor Brno a Stabat Mater Antonína Dvořáka jsou zárukou prvotřídního hudebního zážitku. Hudbymilovné obecenstvo si ho bude moci dopřát 19. května od 19 hodin v sále ostravského Domu kultury.

Sérii májových koncertů zakončí Český filharmonický sbor Brno ve velkém stylu: Ve čtvrtek 26. května rozezní Dvořákovu síň Rudolfina v rámci letošního ročníku Pražského jara od 20 hodin tóny symfonické básně Césara Francka Psyché a Requiem Gabriela Faurého. Partnery Českého filharmonického sboru Brno budou sopranistka Eva Hornyáková, barytonista Stephan Genz a Česká filharmonie. Dirigentem koncertu bude Petr Altrichter.

 

006

 

Foto: archiv ČFSB, Vojtěch Brtnický, Ivan Malý

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.