neděle, 01 květen 2022 08:35

Český spolek pro komorní hudbu v pondělí uvede Smetanovo trio

Autor:

Klavíristka Jitka Čechová, houslista Jan Talich a violoncellista Jan Páleníček, kteří tvoří Smetanovo trio, jsou pravidelnými hosty Českého spolku pro komorní hudbu. Pro zakončení celé koncertní řady si připravili tři zásadní díla pro své nástrojové obsazení – Klavírní trio č. 3 c moll, op. 1 Ludwiga van Beethovena, Klavírní trio č. 1 c moll, op. 8 Dmitrije Šostakoviče a Klavírní trio č. 3 f moll, op. 65 Antonína Dvořáka. Koncert se bude konat v pondělí 2. května od 19:30 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina.

 

001

 

Triová sestava patří k nejstarším, jaké se v hudbě vyskytují – je dokonce starší než klasické smyčcové kvarteto. Bývalo to také často právě klavírní trio, s nímž mladí skladatelé poprvé oslovovali veřejnost. Platí to u všech autorů zastoupených v zítřejším programu, a pokud jde o konkrétně uváděná díla, pak rozhodně u trií Beethovena a Šostakoviče. „Dvořák napsal a zničil přinejmenším dvě svá raná tria z počátku 70. let, než uznal za hodna pozoru Trio B dur pro housle, violoncello a klavír, op. 20, z roku 1875. Zítra uváděné Klavírní trio č. 3 f moll, op. 65, však už patří do vrcholné skladatelovy tvůrčí etapy,“ uvádí dramaturgie cyklu.

V roce 2015 získalo Smetanovo trio Cenu Českého spolku pro komorní hudbu při České filharmonii. Soubor navazuje od roku 2000 na tradice založené ve 30. letech 20. století pod stejným jménem klavíristou Josefem Páleníčkem, violoncellistovým otcem. Doménou Smetanova tria jsou především romantičtí skladatelé: Smetana, Dvořák, Fibich, Brahms, Čajkovskij nebo Rachmaninov, ale neméně výrazně figurují v jeho repertoáru i autoři 20. století – Ravel, Šostakovič, Novák, Suk či Martinů. V září 2020 vydal pak soubor dvojalbum se čtyřmi nejhranějšími klavírními trii Ludwiga van Beethovena. Jde o první nahrávku, na které Smetanovo trio vystupuje s Janem Talichem, který vystřídal předchozího člena v roce 2019.

 

Foto: archiv tria

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.