pondělí, 11 duben 2022 08:23

Rumunský Arcadia Quartet v Praze s Weinbergem a Beethovenem

Autor:

Mladé rumunské kvarteto Arcadia Quartet vystoupí v Praze v rámci festivalu EuroArt Praha. Na programu bude mít Smyčcový kvartet č. 4 Es dur Mieczysława Weinberga a Smyčcový kvartet e moll č. 2 „Razumovský“ Ludwiga van Beethovena. Kritikou oceňovaný soubor, především za nedávnou nahrávku Weinbergova díla, vystoupí v Sále Martinů v úterý 12. dubna od půl osmé.

 

3000

 

Arcadia Quartet je vítězem Mezinárodní soutěže komorní hudby v Ósace z roku 2014, Mezinárodní soutěže smyčcových kvartet v Londýně z roku 2012, nebo Mezinárodní soutěže komorní hudby v Almere 2011. V poslední době se věnuje hlavně nahrávání. Mezi řadou projektů z poslední doby vyniká snímek obou smyčcových kvartetů Leoše Janáčka, u kterých Gramophone Magazine nebo The Sunday Times oceňují „... odvážné, ale promyšlené provedení obou pozoruhodných děl....“ i bezprostřednost a životnost nahrávky. Dílu Mieczysława Weinberga se tento rumunský soubor věnuje v poslední době intenzivně. CD s kvartety č. 2, 5 a 8 z  roku 2021 získalo ocenění Critics’ Choice Best of list, leden/únor 2022 prestižního „The American Record Guide“, také  postoupilo do finále International Classic Music Awards v prosinci 2021.

Mezinárodní festival komorní hudby EuroArt Praha přiváží do Prahy zajímavé zahraniční umělce a dává prostor i domácím souborům a sólistům, často z mladé nastupující generace, kterým otevírá možnost růstu. Uvádí české a světové premiéry. Rezidenčním souborem festivalu je od jeho založení Stamicovo kvarteto. Koncerty se konají celoročně v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce na Malé Straně v Praze. Nadcházeící koncerty EuroArt Praha představí laureáty mezinárodních soutěží – varhaníka Adama Suka (vítěz Mezinárodní soutěže v Armaghu), violistu MinGwam Kima (vítěz Mezinárodní violové soutěže Oskara Nedbala) i zahraniční soubory - britské smyčcové kvarteto Maxwell String Quartett nebo rumunské kvarteto Arcadia Quartet. Festival se zaměřuje především na smyčcová kvarteta, z českých souborů a umělců to budou například Wihanovo kvarteto, Nosticovo kvarteto, Apollon Quartet nebo klarinetistka Kateřina Soukalová – Váchová.

 

Foto: archiv souboru

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.