sobota, 09 duben 2022 08:30

FOK zítra s Alešem Bártou, v úterý Stabat mater od Ryby, ve středu od Dvořáka

Autor:

Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK pozval do svého cyklu varhanních recitálů Aleše Bártu. Zítřejší hudební dopoledne tak zahájí sérii velikonočně laděných programů z produkce FOK. Bárta pro svůj recitál zvolil díla Bacha, Regera, Francka a Messiaena. Koncert se bude konat ve Smetanově síni Obecního domu v 11:00 hodin. Dále se pořadatelé zaměří na oratorium Stabat mater, které uvedou hned ve dvou různých pojetích. Dílo od skladatele Jakuba Jana Ryby zazní v komornějším prostředí kostela svatých Šimona a Judy v úterý 12. dubna v 19:30 hodin a o den později se ve Smetanově síni Obecního domu ve stejný čas rozezní slavná verze Antonína Dvořáka.

 

207

 

Třetí a poslední koncert z cyklu varhanních recitálů ve Smetanově síni bude patřit Aleši Bártovi. Ten patří k nejúspěšnějším českým varhaníkům. Jeho koncertní repertoár obsahuje stěžejní díla světové i české varhanní tvorby od baroka po současnost a takový výlet staletími předvede i tentokrát,“ uvádějí pořadatelé k zítřejšímu dopolednímu koncertu s tím, že program zahájí dílo Johanna Sebastiana Bacha. Jeho Fuga sopra il Magnificat, chorál „Jesus Bleibet meine Freude“ a Passacaglia c moll patří k tradičním varhanním kusům. Do 19. století se program přesune s druhým interpretem, kterým bude César Franck. I ten je obdivován pro své významné varhanní umění, především chorály, z kterých zazní Chorál č. 2 h moll. Následovat budou části Introdukce a Passacaglia z díla 12 Monologů od německého skladatele a varhaníka Maxe Regera, který je znám pro svou křesťanskou tvorbu, nejen katolickou, ale i protestantskou. Do moderní doby se program uchýlí v závěru s francouzským varhanním géniem Olivierem Messiaenem, jehož skladba Dieu parmi nous (Bůh mezi námi) je jednou z částí varhanního cyklu La Nativité du Seigneur (Zrození páně).

 

201

 

Slavný středověký hymnus Stabat mater byl v historii nesčetněkrát zhudebněn mnoha skladateli. Text líčí bolest Panny Marie pod křížem Ježíše Krista. Patří tedy neodmyslitelně k velikonočním svátkům a Pražští symfonikové jej tradičně v této době také uvádějí. Tentokrát uvedou hned dvě různá zpracování tohoto textu, a to jen den po sobě.

Obě díla k sobě mají hodně blízko – jak hloubkou, tak samozřejmě i českou melodičností. Hudba zkomponovaná na duchovní text o utrpení matky Kristovy je uváděna především v době Velikonoc a FOK tuto tradici drží právě s Dvořákovým velkolepým dílem ve Smetanově síni Obecního domu. Rybovo Stabat mater však v této konkurenci hrdě obstojí,“ uvedl dramaturg FOK Martin Rudovský a dodal: „Nebudeme daleko od pravdy, pokud jej označíme za jednu z nejvýznamnějších českých duchovních skladeb vedle mešních kompozic Jana Dismase Zelenky a právě Antonína Dvořáka.

 

206

 

Oratorium Stabat mater od Jakuba Jana Ryby není příliš známé. Tento český skladatel z doby klasicismu je spojován především s vánočními svátky díky své České mši vánoční. Jeho Stabat mater je však nejambicióznějším kantátovým dílem, které napsal. Stylově jde o splynutí pozdního baroka, vrcholného klasicismu i počínajícího romantismu. Dílo je na několika místech velmi expresivní, posluchačovu pozornost uchvátí hned od prvních taktů nervózní, preromanticky zvrásněné předehry, které odkazují až někam k Rossiniho zhudebnění stejného námětu, i když je o tři desetiletí mladší. Předehra má v kostce znázorňovat drama Kristova umučení – chaos, pověstné zemětřesení po jeho ukřižování, nářek a pláč, ale i soucit.

V kostele svatých Šimona a Judy provede Rybovo Stabat mater v úterý 12. dubna v 19:30 hodin komorní soubor L‘Armonia Terrena pod vedením dirigenta Zdeňka Klaudy. Pěvecké party obstará sbor L’Armonia Vocale a sólisté – Slávka Zámečníková, Markéta Cukrová, Dean Power a Roman Hoza.

 

203

 

Dvořákovo Stabat mater patří k nejznámějším a umělecky nejsilnějším dílům svého druhu. Bylo prvním velkým vokálně-instrumentálním dílem Antonína Dvořáka,“ vysvětluje FOK s tím, že dílo pro skladatele znamenalo zásadní zlom na cestě ke slávě a bylo jasnou ukázkou toho, jakých výkonů je skladatel na poli oratorních děl schopen. Pražští symfonikové toto dílo v období velikonočních svátků uvádějí pravidelně.

Tentokrát zazní ve Smetanově síni Obecního domu ve středu 13. dubna v 19:30 hodin. Taktovky se ujme polský dirigent Łukasz Borowicz, šéfdirigent Poznaňské filharmonie. Vokální part bude tradičně v podání Kühnova smíšeného sboru pod vedením Jaroslava Brycha a čtyř sólistů, kterými budou Marie Fajtová, Jana Sýkorová, Ľudovít Ludha a Martin Bárta.

 

204

 

Foto: Wikipedia, Fb orchestru, archiv A. Bárty, Fb L'Armonia Terrena, Kühnův smíšený sbor

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.