neděle, 03 duben 2022 13:47

Letošní Klášterní hudební slavnosti s podtitulem Odvaha. Od května do září

Autor:

Šestnáctý ročník Klášterních hudebních slavností nese podtitul Odvaha. Od května do září uvede festival celkem jednadvacet koncertů českých i zahraničních interpretů na čtrnácti místech Jeseníků. Dramaturgie festivalu se promítne v několika rovinách. Světovou premiérou pořadatelé připomenou tři sta let od narození českého skladatele Jiřího Antonína Bendy a vzpomenou také na výročí čtyřiceti let od úmrtí Carla Orffa.

 

4001

 

Odvážný počin se odehraje hned na úvod festivalu 30. května v Divadle Šumperk, kde rezidenční soubor Musica Florea v čele s Markem Štrynclem, se sborem Collegium Floreum a sólisty předvedou novodobou premiéru opery Vesnický trh Jiřího Antonína Bendy,“ uvádějí pořadatelé. V září festival uzavře kantáta Carmina Burana Carla Orffa v netradičním obsazení – dva klavíry ovládnou Martin Kasík a Kristina Kasíková, dále vystoupí bicí sekce Moravské filharmonie Olomouc, Český filharmonický sbor Brno, Motýli Šumperk a sólisté Martin Bárta, Lucie Silkenová a Jan Mikušek. To vše pod taktovkou dirigenta Marka Šedivého.

 

4000

 

Zajímavý večer návštěvníky čeká ve Šternberku, kde klasicistní české autory světového formátu představí Wranitzky Kapelle a Boni Pueri pod vedením dirigenta Marka Štilce. V jedinečných sakrálních prostorách zahrají sólové recitály kytarista Štěpán Rak či violoncellista Jiří Bárta. Bendovo výročí uctí 26. června v Šumperku znalkyně jeho díla a cembalistka Edita Keglerová s Komorní filharmonií Pardubice, v Jeseníku pak 18. září zazní Večer českého melodramu, jehož byl Benda průkopníkem. Klavírista Ivo Kahánek bude sólistou gratulačního koncertu rodákovi z Loučné nad Desnou, Alfredu Brendelovi.

 

4002

 

Během festivalových dnů vystoupí například i Jitka Hosprová, Maurizio Sciarretta, Škampovo kvarteto, Epoque Quartet, Kateřina Englichová či patronka festivalu Jana Boušková, která uvede koncert nastupující generace českých harfistek. Ze zahraničí přijede Neues Barockorchester Berlin a Neues Barocktrio Berlin. Dojde také na komponované večery na vlně tanga, world music či muzikálu.

 

4003

 

Místa koncertů se nacházejí v různých místech Jeseníků – v Šumperku, Jeseníku, Šternberku, Velkých Losinách, Klášteru na Hedeči, Tančírně v Račím údolí, v Karlově Studánce, Bruntále, v Bílé Vodě, Rapotíně, Maršíkově, Bludově a v Loučné nad Desnou.

 

3001

 

3000

 

Foto: archiv festivalu

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.