neděle, 27 březen 2022 11:30

SOČR s francouzskými autory zítra v Anežském klášteře

Autor:

Symfonický orchestr Českého rozhlasu v dalším z komorních koncertů pořádaných ve svatoanežském klášteře nabídne francouzský esprit. Návštěvníci uslyší hudbu Henriho Tomasiho, Dariuse Milhauda a Francise Poulenca. Sólově vystoupí houslistka Martina Bačová a hobojista Zdeněk Rys. Taktovky se ujme Marek Šedivý. To vše v pondělí 28. března od 19:30 hodin. Přímý přenos vysílá ČRo Vltava.

 

00001

 

Henri Tomasi napsal Koncert pro hoboj a orchestr v roce 1959. Inspiroval se textem Andrého Bolla o dívkách, které se na noc vzdálí z duchovních oslav a zúčastní se rituálního tance satanistů. Hudebně koncert souvisí s baletem Jabadao, na kterém Tomasi ve stejné době pracoval, a začíná melodiemi upomínajícími na korsické pohřební obřady.

 

00004

 

Milhaudův První houslový koncert se nese v duchu úsporných, extrémně krátkých kompozic. Virtuózní, místy poetická, jen deset minut trvající skladba měla premiéru v roce 1927, kdy byly poprvé provedeny také například opera-oratorium Oedipus Rex od Igora Stravinského a Jeana Cocteaua nebo Janáčkova Glagolská mše.

 

00002

 

Poulencova čtyřvětá Sinfonietta z roku 1948 je neoklasicky odlehčená a plná tanečních rytmů. Jde o jedno z mála orchestrálních děl svého autora. I v něm je slyšet, proč někteří Francise Poulenca podceňují, zatímco jiní ho naopak považují za nejzajímavějšího člena avantgardní Pařížské šestky.

 

Foto: Khalil Baalbaki, Milan Polóny, Julian Veverica

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.