neděle, 23 prosinec 2018 20:21

Od Rybovy mše „Hej mistře“ po Vivaldiho Gloria

Autor:

„Na čtvrtou adventní neděli zazněla Rybovka na Kampě i na hlavním nádraží.“

„Letos se po mnoha letech musí u Jezulátka obejít bez Plachetky, který hostuje v Pařížské opeře.“

„Koncertně mimo chrámový prostor zazní Česká mše vánoční 25. prosince v Rudolfinu, kde ji diriguje Vojtěch Jouza.“

 

DSC3971

 

Rybova Česká mše vánoční zpívaná už po řadu let nadšenci, amatéry a kolemjdoucími pod otevřeným nebem na pražské Kampě odpoledne na čtvrtou adventní neděli není v pravém slova smyslu koncertem. Spíše je happeningem. Dnes ji tam opět dirigoval Libor Sládek. Obdobným průlomem do civilního prostředí byla téměř současně dnešní „Rybovka na hlaváku“, tedy v hale hlavního nádraží. Klasických bohoslužebných a nebo koncertních uvedení však po nesčetných akcích během předvánočních dnů bude i v nejbližších svátečních dnech na mnoha místech ještě řada. A vedle toho alespoň někde zazní také jiná hudba. Například od Luboše Fišera nebo od benátského barokního mistra Vivaldiho.

 

DSC3986

 

Hudebníci z Rožmitálu pod Třemšínem a z okolí jako každý rok provedou Českou mši vánoční při bohoslužbě na Štědrý večer dvě hodiny před půlnocí v kostele Povýšení svatého Kříže ve Starém Rožmitále – tam, kde skaldba poprvé zazněla v roce 1796. Jsou tam zachovány i varhany, na které Ryba jako místní učitel a současně ředitel kůrů hrával. Jsou zřejmě z roku 1751, mají dva manuály, jedenáct manuálových a čtyři pedálové rejstříky a v jejich pozdně barokní skříni je přes sedm set píšťal.

 

DSC3980

 

V Praze zazní Rybova mše při mnoha půlnočních bohoslužbách. V kostele Panny Marie Vítězné, známém soškou Pražského Jezulátka, se pak lidé scházejí k jejímu poslechu ještě znovu tradičně na Hod Boží vánoční odpoledne. Letos po mnoha letech poprvé se tamní provedení musí obejít ve čtveřici sólistů bez Adama Plachetky, který v těchto dnech ještě hostuje v Pařížské opeře v Rossiniho Popelce.

 

DSC4001

  

Česká mše vánoční je duchovní skladba, která není v pravém slova smyslu mešní kompozicí, ačkoli se při mši hrála a zpívala a zpívá a hraje a ačkoli základní liturgický obrys skutečné katolické mše sleduje. Jde spíše o pastýřskou hru. Nabízí jednoduchou a přívětivou hudbu, připomíná vyřezávané lidové betlémy. Právě proto byla a je tak populární. Drží se novozákonního vyprávění o pastýřích v betlémské krajině, kteří šli za hvězdou, až se dostali k jesličkám, v nichž ležel budoucí Spasitel. Rybova skladba zachycuje idylické představy českých venkovanů o exotických krajích a jejich touhu poklonit se dítěti a položit k jesličkám dárky.

Rybovu Českou mší vánoční ohlásil Symfonický orchestr hlavního městy Prahy FOK s Kühnovým smíšeným sborem a dirigentem Jaroslavem Brychem na 25. prosince dokonce dvakrát – odpoledne a vpodvečer, a to v kostele svatých Šimona a Judy, který je především koncertním prostorem.

 

DSC4012

 

Koncertně mimo chrámový prostor zazní skladba známá také jako „Hej, mistře“ 25. prosince odpoledne v metropoli i mimo chrámy, a to v Rudolfinu. Koncert pořádá soubor Camerata 2018, založený a vedený dirigentem Vojtěchem Jouzou, jinak hobojistou České filharmonie. Sólisty tam budou Alena Hellerová, Markéta Cukrová, Aleš Voráček a Jiří Hájek. Dále s nimi vystoupí Komorní orchestr Vladimíra Sommera, sbor Česká píseň z Plzně a komorní sbor En Arché založený Vojtěchem Jouzou v roce 1995. Věnuje se především duchovní hudbě a jeho členy jsou amatérští zpěváci.

 

DSC3983

 

V Hradci Králové zvou pořadatelé na koncert na 26. prosince, při němž v katolické katedrále sv. Ducha nezazní „Rybovka“, ale vánoční hudba z dvacátého století. Na programu je kompozice Luboše Fišera nazvaná Vánoční kantáta a díla moravských skladatelů – Karla Hradila, Eduarda Marhuly, Emila Háby a Miroslava Příhody. Na provedení se budou podílet katedrální sbor Cantores Gradecenses, Komorní sbor Severočeského filharmonického sboru Česká Lípa-Liberec a Harmonie východočeských filharmoniků, diriguje Josef Zadina, zakladatel a umělecký vedoucí Českého mariánského sboru Praha a zakladatel a sbormistr královéhradeckého katedrálního sboru.

 

DSC3998

 

V posledních dnech roku se koná řada programů vztahujících se ještě k Vánocům, ale také programy zábavnější, jako například u Komorní filharmonie Pardubice. Tam se Silvestrovského odpoledne s překvapením ujme moderátor Petr Kadlec a po jeho boku někdejší šéfdirigent tělesa Marko Ivanović. K hudbě hodlají přidat i hodně humoru.

Konec roku obohatí také barokní orchestr Collegium 1704 se svým sborem. S Václavem Luksem vystoupí v neděli 30. prosince v Mahenově divadle v Brně a o den později, na Silvestra vpodvečer, v pražském Rudolfinu. Po oba dny je na programu nazvaném Benátské nešpory výhradně hudba Antonia Vivaldiho, jeho zhudebnění textů slavnostních žalmů - Domine ad adiuvandum, Dixit Dominus, Magnificat, Confitebor tibi Domine a Gloria. Na Nový rok hostuje pak Václav Luks se stejným programem a svými soubory Collegium 1704 & Collegium Vocale 1704 v rámci Hudebního mostu Praha – Drážďany v saské metropoli v kostele Annenkirche.

 

DSC3975

 

Foto: Petr Veber

 

Petr Veber

Nepochází z uměleckého prostředí, ale k hudbě má jako posluchač i jako neprofesionální klavírista a varhaník blízko od dětství. Po gymnáziu vystudoval hudební vědu na Karlově univerzitě. Od poloviny 80. let působí jako novinář, hudební a operní kritik a autor textů o hudbě a hudebnících. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 pak deset let v Českém rozhlase vedl hudební redakci stanice Vltava, pro kterou nadále pracuje jako publicista. Současně je jedním z dlouholetých průvodců vysíláním Českého rozhlasu D-dur, digitální stanice klasické hudby. Od 80. let vedle zaměstnání nepřetržitě přispívá do odborných českých hudebních měsíčníků, deníků i časopisů. Připravoval rozhovory a psal hudební reflexe do Lidových a Hospodářských novin, publikuje v Týdeníku Rozhlas i na internetu, píše texty k programům koncertů i obalům CD. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života a snaží se o tom nenásilně přesvědčovat ostatní. Za hudbou cestuje stejně nadšeně, jako rád chodí po horách a fotografuje. Vážnou hudbu všech období, forem a žánrů ještě stále vyhledává, s potěšením poslouchá a dál poznává. V červnu 2018 se proto stal spoluzakladatelem hudebního portálu KlasikaPlus.cz...

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.