středa, 23 březen 2022 18:22

Čtyřiadvacetihodinový hudební maraton odstartuje sbírku pro ukrajinské umělce

Autor:

Hudební maraton, který odstartuje sbírku na podporu ukrajinských umělců, chystají Akademie MenART a hornista a dirigent Radek Baborák. Začne tento pátek 25. března od 18 hodin v kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí v Praze. Vystoupí Radek Baborák Ensemble a mentoři Akademie MenART, Ivo Kahánek, Kateřina Kněžíková nebo Karel Košárek. Následovat bude 24hodinový koncert dalších umělců i studentů, který nabídne také prostor pro modlitbu a meditaci. Do programu se zapojí například Cimbálová muzika České filharmonie, Eben Trio, Jiří Stivín, Indi Stivín a Alice Springs, Vilém Veverka nebo Prague Philharmonia Wind Quintet. Vše symbolicky zakončí Beethovenova Osudová symfonie. Hostitelkou koncertu je farářka Martina Viktorie Kopecká. Kostel bude po celou dobu veřejně přístupný a sbírku mohou návštěvníci podpořit dobrovolným vstupným na místě.

 

257

 

Cílem koncertu a sbírky je podpořit vytvoření pracovních příležitostí v umělecké oblasti pro nově příchozí běžence z Ukrajiny. „Naším cílem je vytvořit platformu pro ty, kteří dorazili do ČR a hledají práci v oboru a ty, kteří mohou práci nabídnout. Chceme pomoci vystavět příležitosti pro ukrajinskou komunitu v rámci našich fungujících kulturních, vzdělávacích a volnočasových institucí,“ říká Dana Syrová, zakladatelka Akademie uměleckého vzdělávání MenART. O pomoc mohou žádat přímo ukrajinští občané registrovaní v ČR na konkrétní pracovní příležitost, kulturní instituce a organizace a také základní umělecké školy, DDM, zřizovatelé či organizátoři volnočasových aktivit pro děti a mládež, domovy seniorů či poskytovatelé sociálních služeb. Sbírka bude probíhat na portálu Donio do 25. 5. 2022. Všechny prostředky ze sbírky budou rozdělovány z transparentního účtu. Výše cílené individuální podpory pro potřebné bude ve výši 20.000 Kč větší podpora a 10.000 Kč menší podpora. O podporu je možné žádat na webových stránkách www.muzikantivolnanoha.cz. Prostředky budou rozdělovány z transparentního účtu s číslem: 2001790613/2010.

 „Je naší povinností pomoci kolegům a jejich rodinám v nouzi, na útěku před hrůzami války. Umělci jsou nositelé tradic každého národa a jeho chloubou. Reprezentují hodnoty, které pokud zmizí, a oni budou nuceni změnit své povolání, ztratí se duše jejich země,“ vysvětluje Radek Baborák. Kulturní instituce mohou obtížně ihned nabídnout plnohodnotné dlouhodobé pracovní úvazky. Mohou ale nabídnout krátkodobé spolupráce na projektech, práce pro pedagogy, kteří se v základních uměleckých školách či DDM mohou věnovat výuce ukrajinských žáků, případně najít uplatnění v sociálních službách.

 

259

 

Podobně Radek Baborák a Akademie MenART reagovali před dvěma lety, kdy se během covidové pandemie nespočet hudebníků na volné noze ocitlo bez prostředků a díky sbírce, kterou iniciovali, se ve dvou kolech podařilo získat 1 990 500 Kč a podpořit 156 umělců na volné noze.

 

Foto: Tereza z Davle, Fb Muzikanti volná noha

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.