neděle, 20 březen 2022 13:00

Bratislavské Konvergencie a týden s Brahmsem pro ukrajinské hudebníky od zítřka

Autor:

Po Šostakovičovi, Bartókovi, Beethovenovi, Stravinském, Bachovi a Piazzollovi nabídne slovenský mezinárodní festival komorní hudby Konvergencie od pondělí 21. do neděle 27. března publiku koncentrovaný pohled na Johannesa Brahmse. Prostřednictvím jeho hudby budou organizátoři zároveň pomáhat a část ze vstupného poputuje ukrajinským umělcům. Festival se však zaměří i na ukrajinské skladatele a literáty. Projekt se bude konat v bratislavském Primaciálním paláci a v Moyzesově síni. Kompletní program najdete zde.

 

97

 

V týdnu věnovaném převážně Brahmsově komorní hudbě vystoupí například houslista Milan Paľa s klavíristou Ladislavem Fančovičem, britský smyčcový soubor Navarra Quartet, klarinetisté Ronald Šebesta a Branislav Dugovič, kanadská hornistka a členka Slovenské filharmonie Carlie Brooke Bigelow, klavírista Peter Pažický, gruzínská pianistka Nino Gvetadze, britsko-holandský houslista Daniel Rowland, čtyřručně zahrají klavíristky Kristína Smetanová a Júlia Stahl Novosedlíková alias Devanas Duo, dále vystoupí vokální kvarteto sestavené basbarytonistou Tomášem Šelcem či britský violoncellista Robert Cohen.

 

2000

 

Slovenský mezinárodní festival komorní hudby Konvergencie vás pozýva na Brahmsa, aby ste si v týchto dňoch plných smútku a napätia aspoň na chvíľu uvoľnili svoju myseľ, lebo len tak dokážeme odolávať náročným situáciám. A ak máte vo svojej blízkosti niekoho z Ukrajiny, vezmite ho tiež,“ zvou pořadatelé festivalu.

 

2001

 

Festival Konvergencie se chtěl původně věnovat pouze Brahmsově hudbě. „Avšak kvôli udalostiam, ktoré sa udiali za ostatné dni, upravil svoj program, a tak okrem Brahmsa zaznie každý festivalový deň aj hudba ukrajinských skladateľov (Valentyn Silvestrov, Myroslav Skoryk, Valentin Bibik),“ vysvětluje ředitel festivalu Jozef Lupták. Kromě toho dojde na čtené ukázky ukrajinské básnířky Ljubov Jakymčuk a děl spisovatelů Ostapa Slyvynského a Serhije Žadana.

 

Konvergencie-2022BRAHMS

 

Foto: Marco Borggreve, Sarah Wijzenbeek, Wikipedia

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.