neděle, 06 březen 2022 09:04

Josef Špaček v novobenátecké Záložně

Autor:

Josef Špaček se vrací do Benátek nad Jizerou. 8. března vystoupí na koncertu Kruhu přátel umění, tentokrát sám, bez doprovodu klavíru. Na programu bude Johann Sebastian Bach, Eugène Ysaÿe a Sergej Prokofjev. Koncert se koná na Den žen od půl osmé večer v malém sále novobenátecké Záložny, vstup z Husova náměstí.

 

200

 

Recitál zahájí druhá partita d moll BWV 1004 ze sonát a partit pro housle bez doprovodu Johanna Sebastiana Bacha obsahující i slavnou čtvrthodinovou Chaconnu. Dalším autorem bude belgický virtuos a skladatel Eugène Ysaÿe, z jeho opusu 27 pro sólové housle zazní čtvrtá, pátá a šestá sonáta. Jádrem programu po přestávce bude Sonáta pro sólové housle D dur opus 115 Sergeje Prokofjeva.

Když před více než deseti lety Josef Špaček poprvé hrál v Benátkách spolu se svým kolegou Miroslavem Sekerou, všichni posluchači, kteří přišli především na druhého jmenovaného, místního rodáka, se divili, odkud se vzal ten vynikající mladý houslista. Josef Špaček byl tou dobou čerstvě koncertním mistrem České filharmonie a zůstal jím až do předloňského roku, od té doby je jejím stálým hostujícím koncertním mistrem. V jeho působení stále víc převažovalo sólové hraní a dnes je jedním z našich nejžádanějších houslistů nejen své generace.

 

Foto: Fb České filharmonie

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.