středa, 02 únor 2022 08:14

Petr Nekoranec a Robert Jindra v Olomouci s příběhy Anglie a Francie

Autor:

Tenorista Petr Nekoranec, dirigent Robert Jindra, Moravská filharmonie Olomouc, na programu písňový cyklus Iluminace Benjamina Brittena, který orámuje předehra k opeře Oberon Carla Marii von Webera a variace Enigma Edwarda Elgara, to je program dvou nadcházejících koncertů ve čtvrtek a v pátek 3. a 4. února. Oběma koncertům bude předcházet novinka letošní sezóny, welcome drink a následná beseda s oběma hlavními protagonisty koncertu, kterou bude moderovat Veronika Paroulková. Beseda s umělci začíná vždy v 18 hodin v Mozartově sále a navazující koncert pak od 19 hodin v Redutě.

 

3000

 

Dramaturgie koncertu je inspirovaná příběhy z Anglie a Francie. Koncert zahájí předehra k romantické opeře Oberon Carla Marii von Webera (1786–1826), která vznikla na anglické libreto a měla premiéru roku 1826 v Královské opeře Covent Garden. Autor si pro ni zvolil shakespearovské téma Sen noci svatojánské, tak jak ho později zpracoval německý spisovatel Christoph Martin Wieland. Nejoblíbenější částí celého díla je právě předehra plná fantaskních pohádkových melodií.

Další skladbou je písňový cyklus Iluminace op. 18 anglického skladatele Benjamina Brittena (1913–1976). Olomouc se v souvislosti s ním pyšní významným prvenstvím. V roce 1964 totiž Moravská filharmonie uvedla československou premiéru jeho Skotské balady pro dva klavíry a orchestr, a to za osobní účasti skladatele. Orchestr teď přizval ke spolupráci mladého tenoristu Petra Nekorance, který má na svém kontě řadu prestižních zahraničních angažmá a od sezony 2021/2022 je sólistou Opery Národního divadla v Praze. Iluminace mají celkem devět částí, jsou vysoce surrealistické, sugestivní a oplývají intenzivními emocemi. Textový podklad tvoří verše „prokletého básníka“ Arthura Rimbauda.

 

3001

 

Třetím dílem, které zazní, jsou proslulé variace na vlastní téma pro orchestr Enigma op. 36 Edwarda Elgara (1857–1934). Ve čtrnácti variacích skladatel vyobrazil svoji manželku Alice Elgar, své blízké přátele – a v poslední části nakonec i sebe samého. Filmoví fanoušci si v části Nimrod jistě vybaví válečné drama Dunkerk režiséra Christophera Nolana.

 

Foto: archiv KlasikyPlus

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.