čtvrtek, 02 prosinec 2021 09:39

Moravská filharmonie Olomouc v prosinci. První koncert už dnes

Autor:

Moravská filharmonie Olomouc v prosinci nabízí koncerty, během kterých se posluchačům představí i uznávaní hostující sólisté a komorní soubory. Za všechny uvádí fagotistu a laureáta řady mezinárodních soutěží Jana Hudečka, soubor Hradišťan nebo Trio Martinů. S výjimkou benefičního koncertu 12. prosince, který rozezní prostory Arcibiskupského paláce, se všechny koncerty konají v sídle MFO – Redutě.

 

9000

 

Dnes a zítra se posluchači mohou těšit na hudební večery inspirované malebností italské krajiny. Fagotové koncerty Es dur a C dur Antonia Vivaldiho v podání špičkového českého fagotisty Jana Hudečka doplní Tre ricercari Bohuslava Martinů a oblíbená Symfonie č. 4 A dur Italská Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Návštěvníci koncertů se zároveň od 18 hodin mohou zúčastnit besedy, kde na dotazy moderátorky Veroniky Paroulkové i publika budou odpovídat šéfdirigent MFO Jakub Klecker a Jan Hudeček.

 

9002

 

Na úterý 7. prosince připravila MFO program pro nastávající rodiče. Vybrané komorní skladby pro harfu a housle od autorů Pietra Mascagniho, Antonia Vivaldiho, Clauda Debussyho či Niccola Paganiniho mají meditativní charakter a přinesou potřebné zklidnění. Harfistku Anastázii Tomečkovou a houslistku Barboru Vašků doplní mluveným slovem Markéta Vejvodová.

„V pátek 10. prosince si přijdou na své milovníci propojování odlišných žánrů: Moravská filharmonie vystoupí společně s Hradišťanem Jiřího Pavlici. V programu sestaveném z adventních a vánočních písní nebude chybět ani dětský sbor Kantiléna,“ uvádějí pořadatelé a dodávají, že v olomouckém Arcibiskupském paláci se v neděli 12. prosince bude konat Benefiční adventní koncert. Jeho pořadatelem je Arcibiskupství olomoucké a vystoupí na něm Trio Martinů doplněné o člena Moravské filharmonie, violistu Pavla Hánu. Na programu budou skladby Josepha Haydna, Johannesa Brahmse a Antonína Dvořáka. Vstupné na koncert je dobrovolné.

 

9001

 

Programová nabídka tohoto kalendářního roku vyvrcholí 16. prosince vánočním koncertem, na kterém zaznějí díla Jiřího Ignáce Linka, Františka Xavera Brixiho, Ignaze Josepha Pleyela a Josefa Schreiera. Od posledního jmenovaného skladatele předvede filharmonie spolu se sólisty a několika olomouckými pěveckými sbory moravskou vánoční mši Missa pastoralis in C boemica. Dirigentem slavnostního večera bude Peter Valentovič.

 

Foto: archiv MfO

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.