pátek, 29 říjen 2021 13:09

Skladby princezny Amalie se Sächsisches Vocalensemble a Musicou Floreou

Autor:

Speciální koncert připravili u příležitosti loňského 150. výročí úmrtí princezny Amálie Friederiky Augusty, vévodkyně Saské, soubory Sächsisches Vocalensemble a Musica Florea. Oba povede Matthias Jung. Skladby princezny Amalie patří k nejlepším příkladům hudební činnosti saské dynastie. Hudební vzdělání dostala mj. od skladatelů, jakými byli dvorní kapelník Joseph Schuster, Vincenzo Rastrelli i dvorní dirigent Carl Maria von Weber, jehož Mše č. 1 Es dur také zazní. Kromě toho bude na programu ještě hudba Václava Jana Tomáška. Sólisty obou večerů budou sopranistka Johanna Ihrig, altistka Henriette Gödde, tenorista Martin Lattke a český basista Tomáš Král. Koncerty se budou konat zítra od půl osmé v drážďanském Annenkirche a v neděli od 17 hodin v pražském kostele sv. Šimona a Judy.

 

112

 

Provedení některých děl princezny Amálie je doloženo v drážďanském Hofkirche. Během napoleonské okupace žila u svého strýce Antona, pozdějšího saského krále a udržovala kontakty s místními skladateli. Jednou z hlavních hudebních osobností pražského hudebního života této doby byl klavírista a skladatel Václav Jan Tomášek. Jeho salon byl místem setkávání hudebníků, spisovatelů a vědců. Doložena jsou jeho setkání s Josephem Haydnem, Ludwigem van Beethovenem a Johannem Wolfgangem Goethem a mezi jeho žáky patřili významní klavíristé, včetně vídeňského kritika Eduarda Hanslicka.

Carl Maria von Weber působil v letech 1813–1816 jako operní režisér v pražském Stavovském divadle. V této době Weber zhudebnil několik básní Theodora Körnera. Tyto písně, vydané pod názvem Leyer und Schwerdt, jsou výrazem národního nadšení během napoleonských osvobozeneckých válek. U příležitosti jmenin saského krále Friedricha Augusta I. 5. března 1818 program uzavírala jeho Missa sancta č. 1 Es dur. Dílo vzniklo během jeho práce na opeře Čarostřelec a premiéru mělo pod skladatelovým vedením v drážďanském kostele Katholische Hofkirche.

Koncert se měl konat původně přímo v roce výročí úmrtí Amálie. Situace okolo covidu způsobila, že program s díly vévodkyně a dalších skladatelů z jejího okruhu musel být přeložen až na letošní podzim.

 

1112

 

Program:

Václav Jan Tomášek (1774–1850) - Hymnus de Spiritu Sancto, op. 80

Amalie Friederike Auguste, vévodkyně saská (1794–1870) 

Salve Regina

Stabat Mater

Magnificat

Carl Maria von Weber (1786–1826) - Missa sancta Nr. 1 Es dur

 

Foto: Fb Sächsisches Vocalensemble, Wikipedia

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.