pátek, 01 říjen 2021 09:20

Lazebník sevillský s Adamem Plachetkou v Národním divadle

Autor:

Opera Národního divadla uvede začátkem října další ze svých plánovaných jedenácti premiér. Tentokrát to bude Rossiniho Lazebník sevillský, který je jednou z nejúspěšnějších operních komedií. V režii Magdaleny Švecové se divákům představí Petr Nekoranec, Adam Plachetka, Jiří Sulženko, Arnheiður Eiríksdóttir a řada dalších. Hudebního nastudování se ujal hudební ředitel Opery Národního divadla Jaroslav Kyzlink. Kostýmy pro novou inscenaci navrhla výtvarnice Kateřina Štefková, autorem scény je David Janošek. Rossiniho operu uvidí návštěvníci premiérově ve čtvrtek 7. a v neděli 10. října od 19 hodin v historické budově Národního divadla.

 

42096

 

Za úspěchem operní komedie stojí nejen Rossiniho chytlavé melodie, ale i samotná Beaumarchaisova předloha, kde poprvé představil důvtipného sluhu Figara a jeho pána, hraběte Almavivu. „Na rozdíl od Mozartovy neméně slavné Figarovy svatby, kde se obě postavy dostávají do vzájemného konfliktu, zde stojí bok po boku, aby pro hraběte dosáhly vytčeného cíle – krásné Rosiny,“ cituje upoutávka Národního divadla.

Čtyři roky po premiéře v římském Teatru Argentinu v roce 1816 uvedlo Lazebníka v německém překladu pražské Stavovské divadlo. „O premiéru v češtině se tamtéž zasloužil v roce 1825 autor mj. nápěvu české hymny, skladatel a dirigent František Škroup,“ uvádí dramaturgie a doplňuje, že na repertoár Prozatímního divadla se dílo dostalo hned v jeho první sezóně a odtud pak přešlo i na jeviště Národního divadla, kde bylo až dosud uvedeno ve více než deseti inscenacích.

„Lazebník sevillský je pro mě dílo plné italského slunce. Je to commedia dell’arte ve velmi typické a čisté podobě. Příběh je velmi průzračný a umožňuje spojení Rossiniho živelnosti s rozehráním konkrétních postav, vztahů a situací,“ říká režisérka Magdalena Švecová. O své režijní koncepci prozradila, že záměrem byla hravost a čistý prostor, který umožní vyniknout kostýmům, hercům a situacím. Důraz tvůrci kladli také na zachování španělského nádechu, včetně nových detailů, jako jsou kaktusy spojené s postavou Bartola. Koncepce zůstala klasická, diváci by však měli v díle najít také soudobé prvky a motivy.

 

 

Národní divadlo uvádí, že roli hraběte Almavivy nastudovali renomovaný Martin Šrejma a Petr Nekoranec, který je jednou z nejvýraznějších osobností nastupující pěvecké generace v České republice a od této sezóny také novou posilou Opery Národního divadla. Krásnou Rosinu, která se stane objektem touhy mladého hraběte, ztvární islandská mezzopranistka Arnheiður Eiríksdóttir v alternaci s Michaelou Zajmi. Petr Nekoranec a Arnheiður Eiríksdóttir se přitom probojovali do finále prvního ročníku celosvětové operní soutěže Vincerò World Singing Competition, které se uskuteční na konci října 2021 v Neapoli. Zástupci všech velkých operních domů i odborníci z řad kritiky budou vybírat mezi nejlepšími mladými operními umělci z celého světa.

 

 

V hlavní roli sluhy Figara se divákům představí Adam Plachetka. „Lazebník sevillský je jeden z pilířů repertoáru na celém světě. Doporučit bych ho mohl vlastně každému: pro mladé by měl být zábavný a ne příliš dlouhý, fandové zase mohou ocenit virtuózní pasáže, hudební zpracování a inscenaci,“ uvádí pěvec. V roli mazaného sluhy návštěvníci uvidí Pavola Kubáně nebo Svatopluka Sema. „Role Bartola, jehož pichlavou vášní jsou v nové inscenaci kaktusy, byla svěřena Jiřímu Sulženkovi a Miloši Horákovi,“ uzavírají svou pozvánku tvůrci inscenace.

 

420971

 

Foto: Národní divadlo Praha

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.