úterý, 21 září 2021 13:02

Festival Harmonia Moraviae uvede sezónu Filharmonie Bohuslava Martinů s novým šéfdirigentem Robertem Kružíkem

Autor:

Šestasedmdesátou koncertní sezónu odstartuje Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín zahajovacím večerem devatenáctého ročníku festivalu Harmonia Moraviae. Ten bude zároveň inauguračním koncertem nového šéfdirigenta orchestru, Roberta Kružíka. Ve čtvrtek toho bude od 19:30 hodin svědkem zlínské Kongresové centrum. Zazní tam Beethovenův Koncert pro klavír a orchestr č. 3 c moll, op. 37, v němž se sólového partu ujme rusko-německá klavíristka Olga Scheps. V druhé půli pak Symfonie E dur, op. 14 Josefa Suka.

 

107

 

Od počátku této sezony je po Tomáši Braunerovi novým šéfdirigentem zlínské filharmonie jedenatřicetiletý Robert Kružík, brněnský rodák a původně violoncellista. Je šestým rokem stálým dirigentem Janáčkovy opery Národního divadla Brno a od sezony 2018/2019 stálým hostujícím dirigentem Filharmonie Brno. Působil také tři sezony jako dirigent Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. Je loňským laureátem Ceny Jiřího Bělohlávka.

„Úvodní koncert abonentní řady B přivítá Michaelu Špačkovou, špičkovou českou fagotistku a držitelku mnoha ocenění z prestižních mezinárodních soutěží, která se naposledy představila zlínskému publiku v roce 2014 v rámci festivalu Talentinum,“ zvou na koncert, který je zároveň druhým v rámci festivalu, pořadatelé. Ten se bude konat v Kongresovém centru ve čtvrtek 30. září a Michaela Špačková zahraje sólo v Hummelově Koncertu pro fagot a orchestr F dur. Před tím budou na programu Brahmsovy Variace na Haydnovo téma, op. 56a a závěr bude patřit Čajkovského Symfonii č. 4 f moll, op. 36. I tento koncert bude řídit Robert Kružík.

Ve středu 5. října se v Kongresovém centru odehraje tragický hudebně-literární pořad Zdeňka Geista o neteři Gustava Mahlera s názvem Piš mi. Tvoje Alma. Tu ztvární Zuzana Truplová, vypravěčem bude Stanislav Šárský a o hudební složku se postará Graffovo kvarteto.

Árie a předehry z oper Wolfganga Amadea Mozarta a Gioacchina Rossiniho v podání FBM a mezzosopranistky Markéty Cukrové pod taktovkou Tomáše Braunera zaznějí v Kongresovém centru v pátek 7. října. Duchovní skladby Zdeňka Krále v neděli 10. října v kostele Panny Marie Pomocnice křesťanů, Zlín – Jižní Svahy, přednese soubor Musica da camera Brno se sbormistrem Martinem Franzem a sopranistka Lenka Cafourková s tenoristou Jakubem Kubínem.

 

206

 

Robert Kružík bude FBM opět řídit na koncertě v Kongresovém centru ve čtvrtek 14. října. Zaznějí tam Slunovrat Jana Ryanta Dřízala, Dvořákův Koncert pro klavír a orchestr g moll, op. 33 v podání Jana Bartoše a symfonická báseň Praga, op. 26 Josefa Suka.

Závěreční koncert festivalu se na stejném místě bude konat ve čtvrtek 21. října. Povede ho Tomáš Brauner a na programu budou Zlínské linie Petra Wajsara a Bachův Koncert pro dvoje housle a orchestr d moll, BWV 1043 se sólisty Václavem Hudečkem a koncertní mistryní FBM Ivanou Kovalčíkovou. Árie z Mozartovy opery Don Giovanni zazpívají Kateřina Kněžíková a Adam Plachetka. Ivo Kahánek se ujme sólového partu ve Varšavském koncertu pro klavír a orchestr Richarda Addinsella, dále zaznějí dvě části z Novákovy Slovácké suity pro malý orchestr, op. 32 a závěr bude patřit slavnému Ravelovu Boleru.

 

205

 

202

 

Foto: archiv FBM Zlín

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.