pátek, 30 listopad 2018 08:48

V salonu s Milanem Al-Ashhabem

Autorka:

V podvečer první adventní neděle 2. prosince zavítá do salónu na Střeše Lucerny houslista Milan Al-Ashhab, letošní vítěz mezinárodní houslové soutěže Fritze Kreislera. Za doprovodu klavíristy Zdeňka Klaudy provede zásadní díla houslového repertoáru. Milan Al-Ashhab na sebe výrazně upozornil v letošním roce, kdy se mu nejprve v březnu podařilo získat prestižní cenu New York Concert Artists, díky které vystoupí v únoru 2019 v sólovém recitálu v Berlínské filharmonii, o pár měsíců později pak svůj úspěch zopakoval ve Vídni. A jak se svěřil portálu KlasikaPlus, nedělní domácí koncert pro něj bude „poprvé“.

 

DSC6167-Edit

 

Milane, jak jste se umělecky potkali se Zdeňkem Klaudou?

Před čtyřmi lety jsme se poprvé setkali při natáčení CD. Já hrál v orchestru a Zdeněk dirigoval. Hned jsem si všiml, že Zdeňkovo hudební cítění je na nezvykle vysoké úrovni.

Máte za sebou už nějakou uměleckou spolupráci?

Hráli jsme spolu mnohokrát. Na recitálech a zejména na akcích orchestru L'armonia Terrena, kterých jsem se účastnil jako orchestrální hráč i jako sólista. S umělcem Zdeňkových kvalit mi vždy bylo velkým potěšením spolupracovat.

 

staen-soubor-1

 

Teď vás čeká "domácí koncert", který pořádá spolek Vážný Zájem, máš už podobnou zkušenost?

Na koncertě tohoto typu vystoupím poprvé. Mám ale moc rád komorní koncerty v menších sálech, takové akce se vyznačují jakousi velmi přátelskou, příjemnou atmosférou, a tak se těším, že po této stránce to bude na ,,domácím koncertě" podobné.

Milane, co pro Tebe bylo nejsilnější v poslední době?

Nejvýznamnější událostí uplynulých měsíců pro mě určitě byla soutěž Fritze Kreislera ve Vídni a předtím soutěž New York Concert Artists and Associates. Díky úspěchům z těchto soutěží se mi naskytlo více příležitostí koncertovat, za což jsem samozřejmě rád. (O těchto triumfech jsme s Milanem Al-Ashhabem mluvili v rozhovoru Soutěže jsou mi spíš nepříjemné.)

Co chystáš v blízké budoucnosti nového?

Pro rok 2019 bych zmínil recitály v Berlínské filharmonii, v Rudolfinu v rámci Pražského jara, v Carnegie Hall a na podzim v Musikvereinu. Na tyto akce se těším nejvíc. Také bych rád v následujících měsících pracoval na novém repertoáru.

 

DSC6020-Edit-1

 

Na koncertě na Střeše Lucerny zazní Sonatina a Mazurek Antonína Dvořáka, Čínský tamburín Fritze Kreislera, Nigun Ernsta Blocha, Paganiniana Nathana Milsteina, Sonáta Maurice Ravela nebo Carmen Fantasie Franze Waxmana.  

 

IMG7870Milan Al-Ashhab absolvoval na Konzervatoři v Teplicích ve třídě prof. Květoslavy Hasilové a na pražské Akademii múzických umění u Prof. Ivana Štrause. Momentálně pokračuje ve studiích pod vedením Prof. Petera Schuhmayera na vídeňské Univesität für Musik und Darstellende Kunst. Díky svým soutěžním úspěchům obdržel pozvání vystoupit ve vysoce prestižních sálech (Carnegie Hall, Berliner Philharmonie nebo vídeňský Musikverein). Jako sólista účinkoval za doprovodu mnoha orchestrů (ORF Radio-Symphonieorchester, Česká filharmonie, Hofer Symphoniker, Janáčkova filharmonie Ostrava, L'armonia terrena atd.) a pravidelně se představuje na celovečerních recitálech, kde spolupracuje s českým klavíristou a skladatelem Adamem Skoumalem.

Zdeněk Klauda je dirigentem Národního divadla, skladatel a klavírista. Soustavné skladatelské školení získal během studia na Hudebním gymnáziu Jana Nerudy pod vedením Miroslava Kubičky. Po absolutoriu gymnázia vyměnil flétnu za taktovku a začal studovat obor dirigování u Hynka Farkače. V roce 2005 dokončil studia na pražské Akademii múzických umění a od té doby je ve stálém angažmá v Národním divadle v Praze. V roce 2008 byl přizván k nastudování Dvořákovy Rusalky v rámci Salcburského festivalu. Od té doby je pravidelně zván do prestižních evropských operních domů (Bavorská státní opera v Mnichově, Semperova opera v Drážďanech, Vídeňská státní opera či Pařížská národní opera). V roce 2012 se podílel na hudebním nastudování Janáčkových Příhod lišky Bystroušky pro festival v Glyndebourne a v další sezoně pak Mozartovy Figarovy svatby tamtéž. Ve stejném roce získal 3. cenu na dirigentské soutěži v rumunské Constantě. Jako asistent spolupracoval mezi jinými s dirigenty, jako jsou Franz Welser-Möst, Kyrill Petrenko, Vladimir Jurowski nebo Tomáš Netopil. V nejbližší době, 15. prosince, provede oratorium Augustina Šenkýře Dies Numini et Principi s orchestrem opery Národního divadla v Praze v rámci koncertní řady v Pražské křižovatce nebo o tři dnypozději Rybovu Českou mši vánoční v Pardubicích. Také je zakladatelem festivalu Jakuba Jana Ryby, jeho druhý ročník proběhne příští rok na jaře.

 

staen-soubor

 

Vážný zájem je spolek, který dává šanci mladým i známým umělcům, podněcuje mezigenerační setkávání a účastní se charitativních akcí. Vážný zájem se snaží představit divákům klasickou hudbu v novém, netradičním světle a podnítit tak zájem u širokého spektra posluchačů. Svým neobvyklým přístupem a propojováním zdánlivě neslučitelných koncepcí tak zvyšuje atraktivitu vážné hudby i u mladší generace. Od svého založení v roce 2016 už v jeho režii proběhly stovky domácích koncertů vážné hudby, které historicky vždy patřily k evropské kulturní tradici. Kromě domácích koncertů Vážný zájem pořádá ještě veřejné salonní koncerty na Střeše Lucerny u Ondřeje Kobzy (ReflexiPlus jednoho z minulých koncertů psala Kristýna Farag) a speciální koncerty Silent Classic v městském veřejném prostoru za využití speciálně upravených klasických nástrojů, diváci je poslouchají přes bezdrátová sluchátka. Výsledkem je na první pohled neslyšný koncert. V současné době připravuje aplikaci na pořádání domácích koncertů, která má propojovat pořadatele, posluchače i hudební souborů – psali jsme o ní v rubrice SouvislostPlus.

 

IMG7920

 

Foto: Ilona Sochorová

Veronika Paroulková

Vyrostla v hudebně výtvarné rodině. Vystudovala Právnickou fakultu UK, zpěv na Konzervatoři J. Ježka a soukromě hru na klavír a klarinet. Od 17 let se věnuje moderování a působí za mikrofonem nebo před televizní kamerou bez přestávky dodnes. Pracovala jako moderátorka na Classic FM (dnes Classic Praha), moderátorka zpravodajství v Radiu City, v ČRo Region a Radiožurnálu, poté vedoucí zpravodajství a publicistiky ČRo Region. Připravovala a moderovala pořad Telefonotéka a přenosy koncertů klasické hudby pro ČRo Vltava, publicistický pořad Proti srsti TV Prima, v České televizi pořady Před půlnocí, Před polednem, Studio 6, Politické spektrum, vědecký pořad Milenium a Zprávy ČT 24. V současné době moderuje Magazín Leonardo pro Český rozhlas Plus. Kromě toho psala články o klasické hudbě pro Divadelní noviny a spolupracuje jako moderátorka i s několika festivaly klasické hudby, s ČT ART, s pořadateli koncertů nebo s vědeckými institucemi. Její zálibou je golf a fotografování, ráda cestuje, chodí v přírodě, tančí nebo lyžuje. Jako koníčka má i vaření, kvalitní vína a gastronomii. A kde to jde, potkáte ji s fenkou Westíka pojmenovanou Mimi podle Pucciniho Bohémy, se kterou tvoří nerozlučnou dvojici. Založení portálu KlasikaPlus.cz považuje za zpečetění svého hlubokého vztahu s vážnou hudbou…

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.