pátek, 10 září 2021 13:00

MHF Americké jaro letos s umělci české hudební scény

Autor:

Letošní Mezinárodní hudební festival Americké jaro zahájí v pondělí 13. září od 19 hodin houslista Josef Špaček a violoncellista Tomáš Jamník v multifunkčním sále DOX+. Hráči představí vzácně uváděná díla českých skladatelů 20. století – Janáčka, Martinů, Kleina a Schulhoffa. Po koncertě bude následovat debata s umělci. Celkem pořadatelé naplánovali třináct koncertů v Praze a v regionech, se zaměřením na klasickou, jazzovou i alternativní hudbu. Podrobné informace o festivalu najdete ZDE.

 

999

 

„Pro 16. ročník festivalu jsme vybrali celkem třináct převážně českých špičkových interpretů a hudebních uskupení. Cílem festivalu Americké jaro je iniciovat a představovat nové hudební projekty nebo obohatit o nový rozměr ty již zaběhnuté. V tomto roce to bude zcela nový program našich letošních rezidenčních umělců Josefa Špačka a Tomáše Jamníka či Nikol Bókové, jejíž dramaturgie k albu Unravel vznikla na podnět Amerického jara,“ popisují ředitelka festivalu Zdenka Součková s dramaturgem a klavíristou Janem Bartošem a dodávají, že třetí rezidenční umělec, kytarista David Dorůžka, vystoupí hned ve třech programech v Divadle Archa jako host skupiny Vertigo, s Agou Zaryan a Szymonem Mikou v Jazz Docku a na závěrečném koncertu Jana P. Muchowa & The Antagonists v La Fabrice.

 

4001

 

Festival uvádí, že se v mimořádném spojení 23. září od 20 hodin v Divadle Archa představí Lenka Dusilová, Vertigo a -123min. Na koncertě zaznějí skladby z posledního alba Lenky Dusilové Řeka. To vyšlo loni na podzim u labelu Animal Music a Lenka Dusilová za něj získala tři ceny Anděl. Vertigo ve složení Marcel Bárta – saxofon, Dorota Barová – violoncello a zpěv, Vojtěch Procházka – klavír a harmonium, Oskar Török – trumpeta a zpěv, Daniel Šoltis – bicí a perkuse a Rastislav Uhrík – kontrabas zahraje skladby z oceňovaného alba Daleko. Kapela -123min. ve své energické tvorbě propojuje soul, groove, jazz, blues, funky či world music. Trio v současnosti tvoří zpěvák, kytarista a autor písní Zdeněk Bína, baskytarista Fredrik Janáček a bubeník Daniel Šoltis.

 

3555

 

V pražském kostele svatého Vavřince vystoupí 29. září od 19 hodin klavíristka a skladatelka Nikol Bóková, která přednese díla Ericha Wolfganga Korngolda, Tomáše Svobody, Maurice Ravela a Sergeje Rachmaninova. Autorské kompozice inspirované zvoleným repertoárem pak zaznějí ve druhé části koncertu v podání jazzového tria ve složení Nikol Bóková – klavír, Martin Kocián – kontrabas a Michał Wierzgoń – bicí.

 

3358

 

Klub Jazz Dock bude 3. října od 20 hodin místem, kde zazní především hudba z posledního plně autorského alba s názvem Čekání na Toma jazzové sestavy Vilém Spilka Quartet. Vzápětí bude následovat koncert polské jazzové zpěvačky Agy Zaryan. „Její nový projekt, postavený na autorských kompozicích na texty americké básnířky Sary Teasdale, ji ukazuje v komornějším světle. Zaryan zazpívá větší část nového programu doplněného o skladby z předešlých alb v doprovodu dvou výrazných jazzových kytaristů Szymona Miky a Davida Dorůžky,“ informují organizátoři a zvou k dalšímu projektu: „13. října v 19 hod. v kostele sv. Vavřince vystoupí klavíristka Sára Medková v sólovém recitálu připraveném exkluzivně pro festival Americké jaro. Medková uvede skladby amerických skladatelů od druhé poloviny 20. století po současnost – Johna Cage, Josepha Kleina a Frederica Rzewského.“

 

4000

 

Uskupení Super Trio Briana Charetta a The Track Inspection Jana Andra zahrají na společném koncertu v klubu Jazz Dock 14. října od 20 hodin. Super Trio ve složení Brian Charette, Daniel Šoltis a Ondřej Štveráček představuje typický straight-ahead jazz s mnoha prvky modernějších hudebních směrů a také groove-jazzovými akcenty. Jan Andr a jeho kapela The Track Inspection na festivalu pokřtí své nové album, ve kterém se snoubí jazzová tradice s moderními žánry jako soul, funk nebo hip hop.

 

3559

 

„Hlavní program 16. ročníku festivalu Americké jaro 21. října v holešovické La Fabrice uzavřou Jan P. Muchow & The Antagonists. Bude to jedinečná možnost slyšet v živém provedení původní autorskou filmovou hudbu Jana P. Muchowa obohacenou o hostování výrazných osobností české jazzové scény Davida Dorůžky, Marcela Bárty a Štěpána Janouška,“ informuje festivalový tým a doplňuje, že své programy Nikol Bóková, Sára Medková a Josef Špaček s Tomášem Jamníkem představí také v regionech.

 

Foto: Zuzana Bonisch, Fb festivalu, Fb kapely The Track Inspection, Petr Nohejl

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.