pátek, 03 září 2021 07:25

SOČR v pondělí vystoupí s laureáty Concertina Praga

Autor:

První z řady komorních koncertů, které Symfonický orchestr Českého rozhlasu pořádá i ve své pětadevadesáté sezóně v prostorách Anežského kláštera, se uskuteční v pondělí 6. září v 19:30 hodin. Publikum bude moci obdivovat výkony laureátů soutěže Concertino Praga 2020. Šestnáctiletý houslista Daniel Matejča přednese díla Eugèna Ysaÿe a Bohuslava Martinů a patnáctiletý Vsevolod Zavidov se představí ve Druhém klavírním koncertu Ludwiga van Beethovena. Dirigovat bude Robert Kružík, šéfdirigent Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, stálý dirigent Janáčkovy opery Národního divadla Brno a stálý hostující dirigent Filharmonie Brno. K SOČRu se vrací po úspěšném debutu na Pražském jaru v roce 2020. Přímý přenos z Anežského kláštera nabízí stanice ČRo Vltava.

 

KrukVojtch-Vlk-1413e

 

SOČR uvádí, že Daniel Matejča, rodák z Liberce, začal s hrou na housle ve čtyřech letech pod vedením své maminky Olesie Voličkové. Po roce nastoupil do třídy Ivana Štrause, u něhož studuje dodnes. Výrazně zabodoval v řadě mezinárodních soutěží. Poté, co mu byla vloni udělena druhá cena na Dvořákově rozhlasové mezinárodní soutěži pro mladé hudebníky Concertino Praga, v jejímž finále přednesl v Rudolfinu za doprovodu SOČRu Prokofjevův První houslový koncert, obdržel pozvání na pondělní koncert. Provede efektní a vděčné Caprice, které Eugène Ysaÿe vytvořil na základě šesté ze Saint-Saënsových etud pro klavír, op. 52, a Českou rapsodii od Bohuslava Martinů, původně komorní skladbu z léta 1945, kterou pro housle s doprovodem orchestru zinstrumentoval Jiří Teml.

 

Daniel-Mateja-4D2E8D09Petra-Hajsk

 

„Vsevolod Zavidov z Moskvy zahájil své hudební vzdělávání na Ústřední hudební škole při Čajkovského konzervatoři jako čtyřletý. Od roku 2018 pokračuje ve studiu na Ruské akademii hudby Gněsinových. I on se s ohromnými úspěchy zúčastnil mnoha soutěží a koncertních projektů. Vítězství v soutěži Concertino Praga 2020 získal díky strhujícímu provedení Klavírního koncertu č. 1 Ference Liszta,“ informují pořadatelé s tím, že tentokrát ho, opět v doprovodu SOČRu, čeká Beethovenův Druhý klavírní koncert, který poprvé zazněl ve Vídni roku 1795.

 

NV6A1378Vlada-Krasilnikova

 

Foto: Petra Hajská, Vojtěch Vlk, Vlada Krasilnikova

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.