středa, 25 srpen 2021 09:41

Festival Věčná naděje přivítá Gustav Mahler Jugendorchester

Autor:

Členy Gustav Mahler Jugendorchester přivítá 25. srpna v prostoru Dělostřeleckých kasáren v Terezíně Mezinárodní hudební festival Věčná naděje. Jde o těleso, které vzniklo před čtyřiatřiceti lety ve Vídni z iniciativy Claudia Abbada. Dnes je považováno za přední světový mládežnický orchestr s řadou ocenění. Zazní Serenáda pro dechové nástroje Antonína Dvořáka a Smyčcový kvartet č. 1 Erwina Schulhoffa.

 

100

 

Koncert Mladí pro Věčnou naději je prvním vzpomínkovým počinem k letošnímu 80. výročí vzniku ghetta v Terezíně a prvních transportů Židů z protektorátního Československa. „Mladí interpreti budou mít možnost si prohlédnout Terezín následující den. Soubor pak bude pokračovat ve svém turné na koncert do Výmaru, který bude připomínkou tábora v Buchenwaldu,“ říká Martina Jankovská, spoluzakladatelka festivalu Věčná naděje.

Kromě podpory mladých hudebníků a jejich práce se Abbado snažil podporovat konkrétně spolupráci mladých rakouských muzikantů ​s kolegy z tehdejších socialistických republik Československa a Maďarska. Díky tomu se Gustav Mahler Jugendorchester stal prvním mezinárodním mládežnickým orchestrem, který pořádal otevřené konkurzy v zemích tehdejšího východního bloku. Roku 1992 se pak otevřel hudebníkům do 26 let z celé Evropy. Na konkurzech, které se každoročně konají ve více než pětadvaceti evropských městech, vybírá mezinárodní porota kandidáty z průměrně dvou tisíc uchazečů. Členem byl před lety například i hobojista Vilém Veverka.

 

102

 

Foto: Cosimo Filippini

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.