pondělí, 26 listopad 2018 18:38

Grigorij Sokolov v Praze
Festival Rudolfa Firkušného představí pianistu, který zná všechna tajemství svého nástroje

Autor:

 

„Když hraje, pohrouží se do skladeb takovým způsobem, že se zdá skoro nepatřičné spojovat tento intimní obřad s veřejným vystoupením.“

„Někteří lidé ho vidí jako posledního představitele ruské školy dvacátého století.“

„Nehraje povrchně, nedělá show, ale nabízí pohled do nitra hudby, do duchovních významů.“

 

Grigorij-Sokolov--Mary-Slepkova-DG-5

 

Návštěva koncertu Grigorije Sokolova vám vynahradí jakýkoli výlet. Způsob, jakým tvoří hudbu, bude totiž pro vaši mysl opravdovým dobrodružstvím, píší jedny nizozemské noviny o klavíristovi, kterého jedním dechem nazývají veleknězem jedinečnosti a rovnováhy. Osmašedesátiletý představitel ruské školy vystoupí v úterý v Rudolfinu na Klavírním festivalu Rudolfa Firkušného. Není divu, že pořádající Pražské jaro hlásí, že koncert je už dlouho vyprodán.

 

Grigorij-Sokolov

 

Grigorij Sokolov nehraje s orchestry, nehraje komorní hudbu, nedává rozhovory, nemá rád nahrávání – a pokud, tak jen živé záznamy, bez střihů. Působí v dnešním světě, i v tom hudebním, jako podivín, zároveň se tím ale stává až uhrančivě zajímavým A takovým je i u klavíru. Hledá dokonalost - a když hraje, pohrouží se do skladeb takovým způsobem, že se zdá skoro nepatřičné spojovat tento intimní obřad s veřejným vystoupením. Ne kvůli tomu všemu, ale především kvůli výsledkům, kvůli znějící hudbě, kvůli způsobu a estetice hry, ho někteří lidé vidí jako posledního představitele ruské školy dvacátého století, jak ji reprezentoval Anton Rubinstein a jak se týká i Godowského, Rachmaninova, Richtera, Gilelse, Nejgauze a dalších.     

O Sokolovově interpretaci se hovoří jako o poetické a současně intenzivně mystické, o něm samotném jako o člověku nekompromisně zasvěceném jen a jen hudbě. Jeho koncerty prosluly šíří repertoáru od transkripcí vokálních děl staré hudby přes skladby pro klávesové nástroje od Byrda, Couperina, Rameaua, Frobergera a Bacha a přes Beethovena, Schuberta, Schumanna, Chopina a Brahmse až po autory dvacátého století - Prokofjeva, Ravela, Skrjabina, Rachmaninova, Schönberga a Stravinského. Je umělcem a vizionářem, žijící legendou. A také se podobně zajímá o mechaniku klavíru a je schopen hodin strávit nad její přípravou na koncert.  

 

Grigorij-Sokolov--Mary-Slepkova-DG-3

 

Narodil se v Leningradě v roce 1950. V sedmi už studoval na Centrální speciální škole zřízené u leningradské konzervatoře. Debutoval v dvanácti letech. V šestnácti se definitivně prokázal jeho talent, když jako dosud nejmladší hudebník získal zlatou medaili v Čajkovského mezinárodní klavírní soutěži. Jmenovitě ho ocenil Emil Gilels, který tehdy předsedal soutěži.  

„Klavíru musíte rozumět, protože každý je jedinečnou osobností – a hrajete přece společně,“ traduje se pianistův výrok. Ostatně, protože šetří pedálem, musí klavír znát o to lépe, oč víc potřebuje dosahovat potřebných gradací a kontrastů především rukama. Kritici většinou zmiňují jeho mimořádnou schopnost artikulovat a odlišovat hlasy v polyfonii a tvořit nepřerušené melodické linky. Usiluje o pozornost publika, kultivuje ji. A to i tím, že i známé skladby podává novým a svěžím způsobem. Nehraje povrchně, nedělá show, ale nabízí pohled do nitra hudby, do duchovních významů.

 

Grigorij-Sokolov--Vico-Chamla

 

Před třemi roky vyšlo u Deutsche Grammophon po podpisu nové smlouvy jako senzace jeho album natočené živě na Salcburském festivalu. Jde o dvojalbum se dvěma Mozartovými sonátami, s 24 Chopinovými preludii a s přídavky od Bacha, Chopina, Rameaua a Skrjabina. Další dvojité CD vyšlo rok poté; na něm je jeho interpretace Schubertových Čtyř impromptus a Tří klavírních kusů, natočených živě ve Varšavě v roce 2013, a Beethovenova Sonáta č. 29 “Hammerklavier”, opět živě, ze Salcburského festivalu také z roku 2013. Potom následovalo DVD se stejným repertoárem. Vzniklo v berlínském sále Philharmonie.

Pořadatelé z festivalu Pražské jaro připomínají recitál Grigorije Sokolova na Klavírním festivalu Rudolfa Firkušného před třemi roky. Tehdy hrál s přestávkou téměř tři hodiny.

Sokolov ročně odehraje kolem sedmdesáti koncertů a vždy se plně zaměřuje pouze na jeden program, který promýšlí do úplných detailů, včetně přídavků. Jakmile je připraven, nepřipustí už v dramaturgii žádný vnější zásah. Výsledkem takto pečlivých úvah je i program jeho zcela vyprodaného úterního recitálu v Rudolfinu. Nejprve uvede dialog raného a pozdního díla Ludwiga van Beethovena - Sonátu C dur a Jedenáct bagatel. V druhé polovině následují Čtyři impromptus Franze Schuberta.

 

Grigorij-Sokolov--Mary-Slepkova-DG-2

 

 

Foto: Vico Chamla, Deutsche Grammophon - Mary Slepkova

Petr Veber

Nepochází z uměleckého prostředí, ale k hudbě má jako posluchač i jako neprofesionální klavírista a varhaník blízko od dětství. Po gymnáziu vystudoval hudební vědu na Karlově univerzitě. Od poloviny 80. let působí jako novinář, hudební a operní kritik a autor textů o hudbě a hudebnících. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 pak deset let v Českém rozhlase vedl hudební redakci stanice Vltava, pro kterou nadále pracuje jako publicista. Současně je jedním z dlouholetých průvodců vysíláním Českého rozhlasu D-dur, digitální stanice klasické hudby. Od 80. let vedle zaměstnání nepřetržitě přispívá do odborných českých hudebních měsíčníků, deníků i časopisů. Připravoval rozhovory a psal hudební reflexe do Lidových a Hospodářských novin, publikuje v Týdeníku Rozhlas i na internetu, píše texty k programům koncertů i obalům CD. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života a snaží se o tom nenásilně přesvědčovat ostatní. Za hudbou cestuje stejně nadšeně, jako rád chodí po horách a fotografuje. Vážnou hudbu všech období, forem a žánrů ještě stále vyhledává, s potěšením poslouchá a dál poznává. V červnu 2018 se proto stal spoluzakladatelem hudebního portálu KlasikaPlus.cz...

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.