neděle, 22 srpen 2021 11:30

Collegium 1704 a Václav Luks příští týden ve Varšavě

Autor:

Mezinárodní festival Chopin a jeho Evropa bude začátkem příštího týdne hostit pražský barokní orchestr Collegium 1704. Soubor se v sále Varšavské filharmonie představí se dvěma programy, 23. a 24. srpna. Dirigovat bude Václav Luks.

 

202

 

První večer bude patřit především Mozartovi. Jeho singspiel Divadelní ředitel a baletní hudbu z Idomenea doplní předehra k opere Ezio Josefa Myslivečka. Sólisty budou Nikola Hillebrand, Giulia Semenzato, Krystian Adam a Luigi De Donato. Ve druhém programu Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 uctí polskou hudební tradici. Na programu jsou sakrální díla významných polských autorů 17. století, Marcina Mielczewského a Bartłomieje Peķiela. České baroko reprezentuje mše Jana Dismase Zelenky.

Sedmnáctý ročník prestižního festivalu Chopin and his Europe se koná od 14. do 31. srpna. Pořádán je Institutem Fryderyka Chopina. V centru pozornosti festivalu stojí právě Chopinova postava, jeho tvorba a místo v kontextu evropských dějin hudby. Na programu se však objevuje i množství dalších jmen polských i zahraničních autorů. Dramaturgie klade důraz také na historicky poučenou interpretaci; řada děl, včetně Chopinových klavírních koncertů, zde tudíž zaznívá na dobové nástroje.

 

200

 

Festival letos nabízí čtyřiatřicet koncertů, z nichž většina je zároveň živě streamována na YouTube kanálu Institutu Fryderyka Chopina. Pozvání do Varšavy přijali například houslistka Isabelle Faust, klavíristka Julianna Avdějeva nebo klavírista Rafał Blechacz.

 

2011

 

Foto: archiv festivalu, fb souboru Collegium 1704

Lucia Maloveská

Klavíristka, publicistka, hudební teoretička.

K hudbě, umění a ke psaní nejrůznějších textů inklinovala již odmala. Vystudovala gymnázium a posléze klavír na Konzervatoři Jána Levoslava Bellu v Banské Bystrici. Absolvovala pražskou HAMU v oboru hudební teorie, v jehož studiu pokračuje od roku 2021 i na doktorandském stupni. V rámci studií také absolvovala stáž na Universität für Musik und darstellende Kunst ve Vídni. Ve svém zkoumání se soustřeďuje na oblast formy a tektoniky, na racionální kompoziční postupy a příležitostně na tvorbu slovenských skladatelů. Jako hudební recenzentka a publicistka spolupracuje a spolupracovala s hudebními portály a periodiky jak v Česku, tak i na Slovensku. Z koncertů odjakživa odcházela plná dojmů a postřehů, které ne vždy měla s kým sdílet, psaní recenzí je tedy pro ni přímo terapií. Miluje klasickou hudbu, ze všeho nejvíc ji však fascinuje hudba soudobá. Příležitostně se věnuje divadlu, literatuře a folkloru, zkušenosti má i v oblasti dramaturgie. Kromě hudby má vášnivě ráda dobré víno a Formuli 1 a za všemi třemi vášněmi je ochotná jezdit stovky kilometrů. 

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.