pátek, 20 srpen 2021 12:04

O víkendu začíná Hudební festival Zlatá Pecka 2021

Autor:

V neděli 22. srpna od 11 hodin se uskuteční zahájení Hudebního festivalu Zlatá Pecka 2021, a to slavnostní mší a požehnáním v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Chrudimi. Na programu bude Rossiniho Petite messe solennelle, ve které coby pěvečtí sólisté vystoupí Kristýna Vylíčilová, Pavla Mlčáková, Daniel Matoušek a David Nykl. Na klavír bude hrát Karel Vrtiška a na varhany Adam a Helena Sukovi. Dále se zúčastní spojené sbory Vysokoškolský umělecký soubor Pardubice a Salvátor Chrudim a vše povede sbormistr a dirigent Tomáš Židek. Festival, který potrvá do 30. srpna, nabídne pěvecké koncerty předních českých interpretů v čele se zakladatelkou festivalu, mezzosopranistkou Dagmar Peckovou. Pořadatelé se letos vydali po cestě slavné sopranistky Marie Callas, což se také odrazí v programu. Prostor dostanou mladí talentovaní hudebníci, Dětská opera Praha nebo hudebně-divadelní projekty. Dále vystoupí například Epoque Quartet, klavírista, skladatel a dirigent Jan Kučera či Chrudimská komorní filharmonie. Detailní program najdete zde.

 

99

 

Nedělní mši předchází sobotní vernisáž multimediální výstavy inspirované osudem slavné operní pěvkyně Marie Callas, která si dokázala podmanit svým hlasem miliony příznivců po celém světě a byla ztělesněním dramatu nejen operního, ale i skutečného života. Fotografie, filmové a hudební ukázky jsou doplněné díly předních českých výtvarníků. Výstava dokumentuje život umělkyně, její komplikovanou a vroucí osobnost, její touhu po absolutní dokonalosti. Je malým vhledem do světa velkého umění, kde rozdávat radost a krásu může znamenat ztrátu sebe sama.

Zahajovací koncert festivalu s českými interpretkami, které za podpory mužských kolegů připomenou umění pěvkyně Marie Callas za doprovodu Filharmonie Hradec Králové, se uskuteční v neděli od 19 hodin v chrudimských klášterních zahradách. Dirigovat bude Tomáš Brauner.

 

100

 

Chrudimské Městské kino bude v pondělí místem filmového dokumentu s názvem Já, Maria Callas. Ten je důmyslně složen z dosud neznámých archivních záběrů, nezveřejněných fotografií a nahrávek, osobní korespondence i vzácných zákulisních scén. Skrze ně snímek Toma Volfa odhaluje podstatu výjimečné ženy, která se ze skromných začátků v New Yorku stala zbožňovanou mezinárodní superstar.

Východočeské divadlo Pardubice bude ve středu patřit Dětské opeře Praha. Představení má název Rossini – vaříme v kuchyni. Veselé představení slibuje přiblížit dobu a život slavného skladatele, který byl hudbou obklopen od útlého mládí mimo jiné díky rodičům, kteří byli potulnými komedianty. „Ve 12 letech napsal svou první operu a za svůj život jich složil 39. Byl velmi oblíben a publikum ho zbožňovalo. Proslavil se větou ‚dejte mi seznam prádla a já ho zhudebním‘. Později se stává vášnivým kuchařem, zakoupí statek na venkově a pořádá hostiny. Sám peče a sám vaří. Vydává vlastní kuchařku a místo hudby skládá jídelní hody a v našem představení uvidíte hudební ukázky z jeho slavných děl, i se zastavíme u něj v kuchyni,“ uvádí Dětská opera Praha.

 

102

 

Ve čtvrtek 26. srpna se ve Fibichově sále v pardubickém muzeu uskuteční koncert s názvem Pěvissimo! Vystoupí Dagmar Pecková společně se zástupci nastupující pěvecké generace a absolventy Interpretačních kurzů Dagmar Peckové. Pátek bude také věnován mladé generaci. Nový zámek v Kostelci nad Orlicí bude v programu s názvem Talentissimo! po boku Dagmar Peckové hostit instrumentální talenty.

Sobota 28. srpna bude patřit doprovodnému programu, jehož součástí bude talk show s Alešem Cibulkou, vystoupení kapely studentů a absolventů školy Jedličkova ústavu The Tap Tap, tradiční chrudimská talk show Ivana Baboráka a Vandy Vávrové a koncert Chrudimské komorní filharmonie.

 

104

 

Multižánrový Epoque Quartet s hosty Marií Svobodovou a Janem Kučerou vystoupí v neděli 29. srpna v 18 hodin v ZUŠ Karla Malicha v Holicích a od 19 hodin bude chrudimské Divadlo Karla Pippicha místem představení Mistrovská lekce Terrence McNallyho, v němž Marii Callas ztvární Dagmar Pecková a v dalších rolích návštěvníci uvidí Malvínu Pachlovou, Veroniku Bajerovou, Petra Mikesku a Zdeňka Dočekala. „Přijďte na hodinu zpěvu a života, kde ve své velké činoherní premiéře vystoupí Dagmar Pecková v roli Marie Callas. Spojení, které poodhrne oponu světa opery,“ zvou pořadatelé na úspěšnou divadelní hru o Marii Callas, připravovanou ve spolupráci s Městským divadlem Mladá Boleslav speciálně pro festival Zlatá Pecka.

Závěrečným projektem letošní Zlaté Pecky bude divadelní představení Jana Jiráně Carmen Y Carmen, a to v pondělí 30. srpna od 19 hodin v Divadle Karla Pippicha. „Festivalové dění tradičně ukončí procházka známou operou, která se však ještě za střízliva změní ve zběsilý úprk. Dvě velké hvězdy, každá ovšem v jiném oboru, operní pěvkyně Dagmar Pecková a herečka Bára Hrzánová, se scházejí v naprosto unikátním představení, kde obě – každá po svém – ztvární hlavní hrdinku slavné Bizetovy opery. Představení napsal přímo pro Peckovou a Hrzánovou divadelní autor, herec, muzikant a režisér Jan Jiráň,“ uzavírají svou pozvánku na festival pořadatelé.

 

106

 

Foto: Fb festivalu, Wikipedie

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.