čtvrtek, 19 srpen 2021 11:07

Hudební léto Kuks zakončí basista Wolf Matthias Friedrich

Autor:

Německý basista Wolf Matthias Friedrich zakončí v sobotu 21. srpna Festival Hudební léto Kuks. Vystoupí spolu s hráčem na barokní trubku Jaroslavem Roučkem a souborem Ensemble Inégal a jeho uměleckým vedoucím Adamem Viktorou. Koncert začíná v 18 hodinv kostele Nejsvětější Trojice v Kuksu a zazní na něm skladby Bacha, Händela, Brentnera a novodobá premiéra skladby z kukského archivu.

 

111

 

Wolf Matthias Friedrich se představí v árii Wacht auf, wacht auf, verlornen Schafe z kantáty BWV 20 Johanna Sebastiana Bacha, v Telemannově velikonoční kantátě Victoria! mein Jesus ist erstanden a v árii The trumpet shall sound z oratoria Mesiáš od Georga Friedricha Händela, od kterého zazní i Suita D dur HWV 341 pro trubku a orchestr. Program doplní první a třetí koncert ze sbírky Horae pomeridianae J. J. I. Brentnera a novodobá premiéra skladby z kukského archivu, konkrétně Ave Regina in D od milosrdného bratra a žaka Josepha Haydna Abundia Micksche.

Německý basista Wolf Matthias Friedrich studoval zpěv na vysoké hudební škole Felixe Mendelssohna Bartholdyho v Lipsku. V roce 1980 zvítězil na mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech, čtyři roky byl členem operního studia Staatsoper v Drážďanech. Vystoupil na Schwetzinger Festspiele, na Musikfestspiele v Postupimi a na Händelově festivalu v Halle. Spolupracoval s mnoha významnými dirigenty a jeho umění je zdokumentováno na mnoha rozhlasových a CD nahrávkách. Je také spoluzakladatelem festivalu Kerll-Rosenmüller-Festes věnovaném skladatelům Johannu Casparu Kerllovi a Johannu Rosenmüllerovi.

Jaroslav Rouček studoval hru na trubku na Konzervatoři v Teplicích, na Pražské konzervatoři a na hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze. Po absolutoriu pak studoval barokní trubku na Sweelinck Conservatoriu v Amsterdamu ve třídě prof. Friedemanna Immera. Od roku 1994 do roku 2007 byl členem Pražské komorní filharmonie. Jako sólista na barokní trubku trvale spolupracuje s mnoha ansámbly, například s Freiburger Barockorchester, Akademie für Alte Musik Berlin, Cantus Köln a dalšími. Od roku 2008 pedagogicky působí na HAMU v Praze, kde byl v roce 2018 jmenován docentem.

 

44441

 

Ensemble Inégal získal evropské renomé díky ceněným koncertům a CD nahrávkám a stal se synonymem pro objevy z odkazu českého barokního skladatele Jana Dismase Zelenky. Kromě staré hudby má soubor na svém kontě také novátorská provedení a nahrávky hudby romantické. Koncertuje na prestižních evropských festivalech a za řadu svých CD získal významná ocenění.

 

222

 

Varhaník a dirigent Adam Viktora vystupuje na hudebních festivalech po celé Evropě, přednáší a koncertuje na mezinárodních varhanních kongresech, působí jako poradce v odborných komisích při restaurování významných historických varhan. Je zakladatelem a uměleckým ředitelem Českého varhanního festivalu. Vyučuje varhanní hru na Konzervatoři v Plzni a historicky poučenou interpretaci na AMU v Praze. Založil a organizuje Zelenka Festival Praha – Drážďany a pořádá muzikologické kolokvium Zelenka Conference Prague.

 

333

 

Foto: archivy interpretů

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.